Makinat SUV më të shitura gjatë vitit 2019

Makinat SUV më të shitura gjatë vitit 2019

Në vitin që lamë pas makinat SUV (sport utility vehicles) humbën 4.1% në shitje. Në anën tjetër në vitet e fundit, makinat SUV si Hyundai Santa Fe, Jeep Grand Cherokee, Subaru Forester, Volkswagen Tiguan dhe Toyota Rav-4 panë një rritje të dukshme të shitjeve të tyre. Në vijim është një listë e makinave SUV më të shitura.

 

1. Toyota Rav4

Gara e makinave SUV më të shitura ende po udhëheqet nga Toyota Rav4 që qëndron në krye të listës me 441.580 shitje (+8.4%).

 

2. Honda CR-V

E dyta në listën për makinat SUV më të shitura është Honda CR-V me 381.463 shitje (+15.5%), kjo rritje e shitjeve e ka ndihmuar të ngjitet një vend më lartë. Prodhuar që nga 1995, ky model ka qenë stabil në 4 vitet e fundit pavarësisht të prezentimit të gjeneratës së katërt në 2017.

 

3. Volkswagen Tiguan

Në vendin e tretë tek makinat SUV është Volkswagen Tiguan me 370.693 shitje, me një rënie për 10.7%. Tiguan prodhohet që nga viti 2007 është makinë globale që nga prezentimi I gjeneratës së dytë në vitin 2016.

 

4. Hyundai Tucson

Në vendin e katërt në listën tonë për makinat SUV është Hyundai Tucson me 255.048 shitje (-10.3%)

 

5. Nissan Qashqai

Në vendin e pestë është Nissan Qashqai me 239.624 shitje, edhe kjo markë ka pësuar rënie për -12.2%.

 

SUV-ët tjerë

-        Chevrolet Equinox me 219.529 shitje (-0.1%)

-        Mazda CX-5 me 217.385 shitje (-9.6%)

-        Nissan Rogue 195.800 shitje (18%)

-        Mercedes GLC me 190.678 shitje (-3%)

Në fillim

Web-faqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e web-faqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione