Si të merrni një ofertë të mirë për makinen qe do shisni apo blini

Si të merrni një ofertë të mirë për makinen qe do shisni apo blini

Teksa shumë prej nësh e pelqejnë ndjesinë e të qenurit prapa timonit të një makine, shumë pak janë ata persona të cilëve i duket argëtuese procedura e negocimit për një çmim më të mirë. Por me pak këmbngulje dhe praktike, ju mund të arrini të blini cilëndo makinë që dëshironi pa u stresuar për dëmin që po i bëni buxhetit tuaj. Kjo është guida që ju kishit nevojë që të hyni me konfidence në eksperiencën e blerjes së një makine dhe negocimit të çmimit.

Shmangia e stresit të blerjes se një makine të re ose të përdorur fillon me përgatitjen. Vajtja deri tek shitësi për të folur për çmimin është një nga hapat e fundit të këtij procesi. Ky i fundit fillon me faktin që ju duhet të dini se çfarë jeni duke kërkuar, një makinë të vogël, një fuoristradë, një makinë familjare apo një sportive, më pas zgjdhja fillon duke u ngushtuar pasi duhet të filloni të zgjidhni opsionet për të  cilat jeni të interesuar, kamjon, ngjyrën dhe shumë vendime të tjera. Nëse doni një vend se ku të filloni të kërkoni atehere klikoni këtu për të shkuar në tregun më të madh të shitjes së makinave online, ku mund të vendosni të gjithë filtrat e nevojshme për të gjetur makinën e ëndrrave tuaja. MerrJep.al nuk ka menduar vetëm për ata persona që duan të blejnë makinë por edhe ata që  duan të shesin makinat e tyre. 

Në pikat e mëposhtme do të flasim për hapat që duhet të ndjekim për të bërë pazar si profesionist. Gjithashtu do ju shpjegojmë disa strategji që duhet të ndiqni që për të negocuar që janë njësoj si ato të një shitësi. Kështu që shitës të makinave, blerës gjithashtu, lexoni më vëmendje. 

1.Njohuria është fuqi 

Konsumatori i diteve të sotme ka më shumë se kurrë informacion për automjetet dhe procesin e blerjes së makinave. Këtu përfshihet informacion mbi opsionet e makinave, çmimet, kreditë që mund të marrëni apo dhe opsionin për të ndërruar me diçka tjetër. Konsumatori i tanishëm ka njohuri mbi procesin e ndërrimit të makinave, ku një opsion i tillë ekziston dhe në faqen e webit të MerrJep.al. Gjetja e ofertës më të mirë që përmbush dhe kërkesat e juaj si për makinën, llojin, karburanin dhe opsione te tjera por edhe për çmimin mund t’ju kursej ju shumë para.

Një tjeter informacion shumë i dobishëm është fakti që tashmë ju nuk keni pse të shkoni dhe të vizitoni banka të ndryshme për të mësuar më shumë mbi opsionet financuese. Tashmë shumë prej bankave dhe institucionet e tjera financuese të lejojnë që të aplikosh nga komforti i shtëpisë tënde dhe të vendosësh lehtësisht fare se cilës prej tyrë do ti besoni.

2.Mbani mend: behet fjalë thjesht për biznes

Eshtë shumë e lehtë të bini në dashuri më një makinë të re apo të përdorur. Shitësit ë makinave duan që ju formoni një ldhje emocionale me makinën që po mendoni të blini. Kjo gjë e bën punën e tyre dhe më të lehtë, duke ditur se sa shumë jeni lidhur me një makinë të caktuar.
Ndonjëherë procesi i blerjes së një makinë bëhet i lodhshëm dhe mund  të kthehet deri në një proces i parehatshem dhe konfrotues. 

Por duhet të kini parasysh diçka. Blerja e një makinë është thjesht një çështje biznesi - asgjë më shumë asgjë më pak. Hiqni emocionet para se të shkoni ta blini pasi kjo mund të bëhet shkak që të mos ju krijohet mundësia për të negociuar. Sado i këndshëm dhe miqësorë të jetë stafi, ata nuk janë shokët tuaj.

Ti je thjesht duke u munduar që të marrësh makinën që do më çmim më të ulët. Ndërkohë shitësi i makinës dhe pjesa tjetër e stafit po mundohen të maksimizojnë fitimin e asaj kompanie nga shitja e makinës.

Disa blerës shkojnë me mendimin që mund të marrin një ofertë më të mirë duke u sjellur keq. Por duke bërë atë sjellje, do të intimidoni shitësin dhe nuk do të arrini qëllimin tuaj. Ajo çfarë do të ndodhi është që shitësi dhe menaxheri i shitjeve do të gjejnë një mënyrë se si të sillen rreth sjelljes tende të keqe. Mbani mend: për ta është me e vështire që të bejnë ulje për një klient me sjellje të keqe se sa për një klient te sjellshëm dhe miqësor.

3.Mos u fokusoni tek pagesa 

Kjo është një nga këshillat me të rendesishmë që ju si klient duhet të mbani mend, por në të njejtën kohë harrohet më shumë. Kur doni të merrni një makinë me këste, mos u fiksoni me çmimin që do të ketë kësti dhe se si do të përshtatet me të ardhurat e juaja mujore.
Një sekret i madh që kanë kompanitë e shitjes së makinave është fakti që ata tentojnë të mbajnë të fokusuar klientin e tyre në çmimin e këstit, në këtë mënyrë mund të fitojnë më shumë. Ajo çka ndodh është që klienti paguan më shumë seç ka rënë dakort për shkak të interesave dhe klienti përfundon më një ofertë shumë të keqe. Duke e mbajtur klientin tek shuma e këstit mujor është shumë e lehtë për të që të bie dakort.
Ajo çfarë ju si klient duhet të bëni është të kërkoni  çmimin total dhe të bëni një llogari shumë të thjesht duke shumzuar këstin mujor më numrin e muajve që bëhet fjalë të paguani makinë dhe diferenca midis këtyre dy shifrave është sasi ekstra e parave që do te paguani. 

4.Shikoni opsione të ndryshme 

Këtu gjithashtu futet ne punë këshilla numër 2. Një arsye tjetër se pse sduhet të lidheni emocionalisht më një makinë është fakti që ekzistojnë qindra dhe mijra model të cilat mund të jenë më të mira se ajo e para. Nësë klikoni këtu do të shikoni të gjitha njoftimet e makinave në shitje që ndodhen në MerrJep. 

Vetëm pasi të keni përfunduar hapat e parë dhe të jeni informuar mbi tregun e shit- blerjes së makinave do të jeni gati për të dhenë ofertën tuaj të parë. Ju mund të zgjidhni që të blini një makinë të përdorur nga dikush që nuk e do më makinën e tij apo të blini një makinë në kompani apo dyqane enkas për makina, te cilat do ti gjeni të listuara këtu. Zgjedhja mbetet e juaja. 

Në fillim

Web-faqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e web-faqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione