Si te zgjidhni telefonin qe ju pershtatet

Si të zgjidhni telefonin qe i pershtatet nevojave tua

 

Keni vendosur te bleni telefon të ri? Nuk ka pasur asnjëherë më shumë opsione të modeleve të ndryshme dhe kjo bën që ta kemi më të vështirë ta zgjedhim telefonin që I përshtatet më shumë nevojave tona.

Kur jeni duke kërkuar një telefon së pari zgjedhni një sistem operativ si iOS apo Android dhe pastaj caktoni karakteristikat dhe shumën që konsideroni për modelin e caktuar.

 

1. Zgjedhja e sistemit operativ

Mësoni disa ndryshime bazike në mes sistemeve iOS dhe Android

- iPhone (iOS) është I njohur për lehtësin e përdorimit, sigurinë, dhe bashkëfunksionimin e pastër me pajisjet tjera Apple

Android është I shoqëruar me integrimin e shërbimeve të Google, aftësinë e tij për tu përshtatur, dhe zakonisht me çmime më të lira

 

2.  Caktoni çmimin që përballoni

Pajisjet iPhone janë zakonisht më të shtrenjta se sa Android gjithashtu edhe pjesët e telefonit janë më të shtrenjta. Në mesin e markave të smartphonëve, Apple dhe Samsung janë zakonisht më të shrenjtit me modele në mes $400-$700, përderisa HTC, LG dhe Motorola prodhojnë opsione me çmime më të lira.

 

3. Konsideroni pajisjet dhe softuerët që I posedoni

Nëse e posedoni një tablet apo laptop, ju do të keni përvojë më të mirë në bashkëfunksionimin e softuerëve duke blerë telefon të prodhuar nga marka e njejtë, për shembull laptopët Apple dhe tabletët iPad janë më të përshtatshëm me aplikacionet e iPhone. Në anën tjetër çdo telefon mund të lidhet dhe të funksonojë me gati çdo system operativ

 

4. Konsideroni cilat aplikacione dëshironi ti përdorni

Shumë aplikacione të famshme p.sh Google Maps, MS Office dhe Apple Music ofrohen në çdo system operativ, sidoqoftë janë ka disa aplikacione si iMessage, Facetime dhe Google Now, që janë eksluzive në platformat përkatëse.

- Në përgjithësi, nëse një aplikoacion nuk ofrohet në sistemin operativ të konkurrentëve ka mundësi që ekziston një aplikacion tjetër me funksion të ngjashëm që mund ta përdorni

 

Gjeni telefoni që I përshtatet nevojave tua në MerrJep.al në mesine e mbi 45.000 njoftimeve për telefonë nga më të ndryshmit

Në fillim

Web-faqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e web-faqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione