Këshilla të vlefshme për blerjen e makinës tuaj të parë
Këshilla të vlefshme për blerjen e makinës tuaj të parë

Kur diplomoheni ose filloni punën tuaj të parë me kohë të plotë, zakonisht i bëni dhuratë vetes makinën tuaj të parë. Megjithatë, kjo prirje mund të jetë duke u zhvendosur pasi të sapodiplomuarit  rivlerësojnë kërkesat e tyre të lëvizshmërisë për shkak të shqetësimeve të sigurisë ose për shkak se epidemia e koronavirusit ka ndërprerë planet e tyre.

Shumica e individëve të rinj do të kalojnë përfundimisht në blerjen e makinës së tyre të parë, pavarësisht nga oraret e luhatshme.

Për ta bërë më të lehtë blerjen e një makine, përdorni mjete dixhitale

Nëse nuk keni një prind të apasionuar pas makinave që t’ju japin këshilla, kërkimi në internet është një zëvendësim i mirë. Për të kursyer kohë dhe për të blerë me lehtësi nga shtëpia, mund të shfletoni faqet e internetit të prodhuesve, të dhënat e industrisë së makina dhe komentet e klientëve.

Jini të sinqertë për kërkesat tuaja

Keni nevojë për një makinë çdo ditë për të shkuar në punë ose shkollë, apo thjesht në fundjavë për argëtim? A bie borë, shi apo është vapë aty ku jetoni? Vlerësoni stilin tuaj të jetesës dhe rrethanat e drejtimit që përjetoni më shpesh. Bëni pyetje: Zbuloni shumë veçori dhe opsione të disponueshme dhe se si ato mund të ndikojnë në çmimin e një makine.

Merrni parasysh financat dhe buxhetin tuaj

Shqyrtoni paratë tuaja në mënyrë objektive. Përfshihet gjithashtu buxhetimi për përdorimin dhe mirëmbajtjen e makinës suaj të ardhshme, të tilla si mirëmbajtja, sigurimi, gazi, riparimet dhe parkimi. Merrni më shumë informacion rreth kostos aktuale të pronësisë së autoveturave.

Merrni parasysh financat dhe buxhetin tuaj

Shqyrtoni edhe paratë tuaja në mënyrë objektive. Përfshihet gjithashtu buxhetimi për përdorimin dhe mirëmbajtjen e makinës suaj të ardhshme, si mirëmbajtje, sigurim, gaz, servis makinash dhe parkim. Zbuloni më shumë rreth kostos aktuale të pronësisë së automobilave.

Konsideroni opsionet tuaja

E keni shumë më të thjeshtë se sa prindërit tuaj kur bëhet fjalë për të kërkuar makinën tuaj të parë. Interneti ka një mori shitësish jashtë rajonit tuaj lokal, gjë që mund të çojë në opsione shtesë në gamën tuaj të çmimeve. Këta tregtarë mund të transportojnë makina në vendndodhjen tuaj për një kosto të vogël. Duke kontrolluar listimin e automjeteve në internet me filtra si siguria ose lloji i automjeteve, mund të ndërmerrni kërkime dhe të kufizoni opsionet tuaja (si SUV, hibride). 

Bëni një xhiro provë me makinën që keni zgjedhur

Pasi të keni zgjedhur kërkimin tuaj në disa makina të mundshme, provoni secilin për të vëzhguar se si punon dhe si ndiheni në të. Për të krahasuar lehtësisht automjetet që po shqyrtoni, përpiquni t'i provoni të gjitha në të njëjtën ditë. Për të organizuar ditën dhe për të kuptuar shërbimin ndaj klientit të shitësve, është mirë të telefononi dhe të planifikoni takime paraprakisht.

Mbyll marrëveshjen

Ju e dini se çfarë dëshironi, ju keni bërë kërkimin tuaj dhe keni paratë në duar. Ju jeni përgjegjës dhe mund të përqendroheni në leximin e duhur të kontratës tuaj kur të vijë koha për të diskutuar kushtet e marrëveshjes. Sidoqoftë, sigurohuni që të kuptoni kushtet e çdo marrëveshjeje financiare dhe garancie përpara se të nënshkruani.

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione