BMW apo Audi

BMW apo Audi - Cila është më e përshtatshme?

Kur vie tek prodhuesit e makinave luksoze dy nga brendet më të njohura janë BMW dhe Audi. Të dy market kanë fituar një reputacion për ndërtimin e disa prej modeleve më prestigjioze, të fuqishme dhe luksoze. Këto brende vazhdojnë të lansojnë modele të reja mjaft luksoze si SUV dhe tipe tjera. Zakonisht në krahasimin BMW apo Audi, merren modelet si Audi A4 dhe BMW e seris 3. Kurse tek SUV-ët krahasohen Audi Q5 dhe BMW X3.

Është e rëndësishme që ti krahasoni makinat e tilla para se të bleni njërën nga to. Dhe ne jemi këtu për të ju ndihmuar në këtë process.

 

BMW apo Audi – Cili është dallimi në mes tyre

Audi është pjesë e grupit Volkswagen që gjithashtu ka në zotërim edhe Porsche, Lambourghini, Buggati dhe Bentley. Kjo I mundëson Audi-së të I marrë shumë nga karakteristikat nga brende tjera. Kurse BMW gjithashtu zotëron Rolls-Royce dhe Mini.

Audi Q3 ka shumë të përbashkëta me me VW Golf kurse Audi Q7 me Porsche Cayenne. Prapë BMW ofron një rang më të gjërë të motorëve. Kjo përfshin një motor unik 6 cilindërsh, që përdoret ende në serinë e 3-të dhe BMW X5. BMW gjithashtu përdor motor me 4 cilindra, V6 dhe V8.

Vitin e kaluar BMW e kaloi me shitje Audin në SHBA. Kjo nuk është e re , BMW e ka kaluar me shitje Audin edhe më herët që nga 1980.

 

BMW apo Audi – Cili është më I mirë?

20 vite më herët do të ishte e lehtë ti pergjigjeni kësaj pyetje . Nëse do të donit një makinë për përvojë të mirë në vozitje atëhere BMW ishte zgjedhja e duhur. Nëse jetonit në një klim më të ftohtë dhe bëni udhëtime në borë, Audi do të ishte për ju. Por zgjedhja në mes BMW apo Audi nuk është kaq e thjesht tani.

Sot Audi prodhon modele që ofrojnë experiencë të shkëlqyer.  Janë argëtues për ti vozitur, dhe janë të fuqishëm. Në të njëjten kohë, BMW ka bërë një investim të madhë në teknologjinë e vozitjes me të gjitha gomat. Kjo tani ofrohet në të gjithë sedanët e tj dhe në tek SUV-ët. Më herët Audi kishte një avantazh në interior përkundër BMW, por tani edhe kjo është përmirësuar tek BMW.

BMW vazhdon të prodhojë makina që lëvizin me fuqinë e gomave të pasme. Kjo ofron një balancë më të mirë dhe frenim më të mirë se sa Audi që përdor gomat e para.  

 

BMW apo Audi – Çmimi

Audi dhe BMW janë konkurrente në shumë modele, por jo tek të gjitha. BMW ofron duksëm më shumë modele se sa Audi. Kështu që nuk është një krahasim shumëi drejtë kur vie tek çmimi. Gjithsesi Audi-të janë më lehtë të përballohen financiarisht se sa rivali BMW. Në vijim janë disa nga çmimet e modeleve të ndryshme të tyre:

 

-        Audi A3 $33,300 apo BMW Seria 2 $37,300

-        Audi A4 $39,200 apo BMW Seria 3 $40,250

-        Audi Q3 $34,700 apo BMW X1 $34,950

-        Audi Q5 $42,950 apo. BMW X3 $41,000

Në fillim

Web-faqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e web-faqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione