9 hapa që duhet të ndiqni për të blerë një makinë

9 hapa që duhet të ndiqni për të blerë një makinë 

Blerja e një makine të re është një hap i madh, por nuk ka pse të jetë një gjë e frikshme. Ja se si të bëni kërkimet, gjeni, vlerësoni dhe negocioni për të blerë makinën tuaj të re. Tashmë teknologjia i bën këto hapa më të lehtë se kurrë. Tani është plotësisht e mundur që një blerës të blejë një automjet ndërsa është në radhë në supermarket ose pret të marrë fëmijët.Për ta thjeshtuar eksperiencën tuaj kemi bërë dhe këtë artikull, për ta bërë blerjen e makinës tuaj të re një eksperiencë pa stres.

Mbani mend, faktori kryesor i këtij procesi është njohuria që keni ju mbi llojet e makinave, çmimit të tregut e shumë të tjera. Lë të fillojmë më hapat 

Hapi 1: Vendosni se çfarë doni të blini

Në qoftë se ju nuk i keni të qarta idetë tuaja, ky hap mund t’ju konsumojë pak kohë. Nëse keni vendosur për të blerë një makinë atëhërë filloni më marken e makinës. Konsideroni makina nga markat më të fashmshme si: Audi, Mercedes-Benz, Volkëagen, BMW apo dhe nga ato më pak të famshme si: Peugeot, Renault, Citroen, Opel. Ka shumë faktor që ndikojnë në zgjedhjen e markës së makinës. Mbasi të keni vendosur për markën të cilën doni të blini, filloni mendoni se kush ëshë modeli juaj i preferuar. Ne ju këshillojmë të zgjidhni një makinë pjeset e këmbimit të së cilës nuk janë shumë të shtrënjta dhe një makinë e cila nuk harxhon shumë.

Hapi 2: Interesohuni për kostot ekstra

Në procesin e blerjes së një makinë, çmimi nuk është vëtëm ajo që flasim më shitësin. Ekzistojnë disa kosto të fshehura që dashur pa dashur na kushtojnë. Kini kujdes ta pyesni shitësin për këto kosto të fshehta. Në varësi të situatës, pra nëse ju po merrni një makinë nga jashtë vendin, kostot që do ju shtohen janë dhe çmimi i transportit të saj, dogana, pagesa e taksave. Shumë hërë shitëst joshin klientin me çmime të lira të makinës, por kur automjeti vjen ne vend,kostoja e transportit shkon dhe sa vetë cmimi i makinës.

Hapi 3: Krahasoni çmimet

Gabimi që bëjnë shumë njëreëz është që sa herë që duan të blejnë një makinë, vizitojnë vetëm një dyqan në vend që të kontrollojnë në dyqane të ndryshme. Ekziston mundësia që dyqane të ndryshme të shesin një makinë të njëjtë por më çmime të ndryshmë. Dhe nëse ju blini të parën që shikoni, rrezikoni të humbisni mundësinë për ta blerë me një çmim më të mirë atë. Ka dyqanë të cilat makinat e tyre i ekspozojnë në faqet e webit të tyre, rrjete sociale dhe në websitë si MerrJep.al. Kjo gjë do ju japi mundësinë që të krahasoni çmimet ndërmjet shumë dyqaneve dhe shitësve të tjerë. 

Hapi 4: Mënyra e pagesës

Nëse ju i keni paratë të kursyera dhe doni ta blini makinën tuaj direktë është gjë shumë e mirë, por mund të konsideroni dhe opsionet e tjera në qoftë se nuk doni që të beni një investim kaq të madh. Një shëmbull është ta merrni me këste. Dyqanet shpesh herë ofrojnë mundësinë e blerjës së një makinë me këste. Përiudhen e vendosni vetë ju. Mund ta paguani brenda 2 vitësh ose mund ta paguani për rreth 10 vite, bëni kujdes të zgjidhni një dyqan i cili nuk mban shumë interesa, ose mund të përfundoni duke paguar ekstra. Mënyra tjetë është përmes marrjes së një kredie bankare. Në këtë mënyrë edhe nëse nuk i keni paratë mund ta paguani avash dhe me interesa të ulta.

Hapi 5: Shikojeni makinën nga afër

Kur blini një makinë të përdorur është e domosdoshme që ti bëni një kontroll në servisin tuaj të besuar. Por me makinat e reja këtë proces mund ta shmangni. Pasi të keni vendosur për secilat nga hapat e mësipërmë është koha të bëni një vizitë tek dyqani se ku do ta blini. Mund shihni makinën nga afër, ta mërrni për një xhiro. Në ketë mënyrë dhe ju siguroheni qe investimi që jeni duke bërë, ja vlen. 

Nëse thjesht një xhiro nuk mjafton që të bindeni. Kërkojani shitësit që t’ju ofrojë më shumë mundësi që ta provoni. 

Hapi 6: Çfarë të bëni me makinën tuaj të vjetër.

Pas blerjes së makinës, lind pyetja se çfarë duhet të beni më makinen tuaj të vjetër. Në qoftë se nuk keni ndërmend ta përdorni, gjëja më e mirë që mund të beni është ta shisni. Këtë proces mund ta bëni gjatë kohës që jeni duke negociuar më shitësin dhe ta ofroni atë për shkëmbim. Dyqani do të bëj një rivlerësim të automjetit. Një tjëter mënyrë është që t’ja shisni dikujt duke përdorur Merrjep.al. 

Hapi 7: Filloni negociatat 

Nëse ju pasi gjithë këtyre hapave ju nuk jeni dakort më çmimin që ju ka dhënë kompnia, ju duhet të filloni të merreni më negociata. Këtu do të gjeni këshilla së si të merrni një cmim më të mirë për makinen tuaj të re.

Hapi 8: Mbyllni marreveshjen 

Kur të bini dakort me shitësin, atehere do të jeni gati për të mbyllur marreveshjen. Mbani mënd: nga kjo gjë ju mund të përfitoni shumë oferta të tipit, garanci ekstra, aksesore shtese për makinën tuaj, lavazh falas e shumë të tjera. Mos hezitoni për asnjë pyetje që mund të keni para se të firmosni kontratën. Wshtë e rendësishme që ta dini me përpikëmëri se çfarë jeni duke firmosur.

Hapi 9: Merrni çelësat 

Ky është hapi i fundit dhe ai që ju mezi keni pritur. Tani ju sapo këni blerë një makinë, keni marr çelësat dhe jeni gati të filloni eksplorimin e saj. Makinat e reja shpesh here do ju suprizojnë pasi vijnë me teknologji ekstra. Do ishtë shumë mirë që shitësi t’ju bëntë një shpjegim të të gjitha teknologjive që ka makina juaj. 

Ju shpjeguam të gjithë hapat që duhet të ndiqni në qoftë se dëshironi të blini një makinë. Prisni për kohën e duhur për ta blerë atë dhe do të përfitoni një ofertë akoma dhe më të mirë. 

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione