Kur është koha më e mirë për të blerë një makinë?

Kur është koha më e mirë për të blerë një makinë?

Blerja e një makine nuk është gjithmonë një proces i lehtë dhe spontan, dhe gjithmonë është një pyetje që blerësit mendojnë para se të bëjnë blerjen: Kur është koha më e mirë për të berë një blerje?

Përgjigja varion në bazë të muajt, ditës, shitësit të makinës që ju po bashkëpunoni dhe shumë faktorëve të tjerë. Nëse po kërkoni për momentin perfekt për të blerë një makinë të re apo edhe një makinë të përdorur dhe për tu larguar nga dyqani më një ulje të konsiderueshme, merrni parasysh këto këshilla se kur është koha më e mirë për të blerë një makinë.

Dita më e mirë e javës për të blerë një makinë të re: E Hëna

Dita e hënë mund të jetë dita më e mirë për të blerë një makinë. Blerësit e tjerë potencial e kanë mendjen tek puna e tyre, dhe shitësit e makinave i kushtojnë rendësi çdo klienti që hy në dyqanin e tyre.

Shumë klientë që zgjedhin ditën e hënë për të blerë makinë kanë marr një çmim shumë të mirë. Nësë nuk jeni të kënaqur me çmimin, mund të kërkoni shërbime ekstra si të ndërroni vajin, apo lavazh falas të makinës për një kohë të caktuar.

Blini në fund të vitit ose në fund të muaji 

Muajt Tetor, Nentor dhe Dhjetor janë koha më e mirë për të blerë një makinë. Shitësit e makinave zakonisht kanë një qëllim shitjes të caktuar që duhet të arrijnë dhe që ndahet në qëllim shitjesh vjetore, 3 mujore dhe mujor. Dhe këto të treja mblidhen në fund të vitit.

Sapo fillon të vij fundi i vitit, dyqanet e makinave duan të shesin sa më shumë pasi duan të sjellin modelet e reja në dyqanin e tyre. Në qoftë se ndodh që të kenë më shumë makina të viteve të kaluar ato mund të ofrojnë edhe më shumë ulje.

Por kujdes, duhet të përgatiteni që të jeni fleksibël me kërkesat tuaja. Duke qënë se ata mund të mos kenë shumë makina në gjendje, ju mund të mos ju ofrohet mundësia që të zgjidhni disa opsione specifike ose dhe ngjyrën që dëshironit.

Mundësi kaq të mira për të bërë pazar nuk vijnë vetëm në fund të vitit por ka dhe periudha të tjera. Fundi i muaji, fundi i 3 mujorit apo fundi i çdo periudhe është koha perfekte. Pasi kjo është koha që edhe shitësi mund të dali me një bonus të majmë në fund të ditës dhe mund t’ju shtyj për të blerë makinë dukë ju ofruar një çmim tjetër më të mirë. 

Ditët e festave janë gjithashtu një kohë e mirë për të blerë makinë 

Të gjithë i kemi parë reklamat më temë të festave, ku shitësit e makinave ju shtyjnë që të blini në ato ditë dhe të kurseni. Në shumicën e rasteve, këto reklama thonë të vërtetën. Uljet në ditët e festave ofrojnë çmimet më të mira ndryshe nga ditët e tjera të vitit. 

Po ju japim disa shëmbuj festash kur ju mund të përfitoni çmime në zbritje.

1.Festa e Çlirimit të vendit - gjatë kësaj ditë shumë aktivitete zhvillohen në vendin tonë, përveç festave të ndryshme shumë dyqane bëjnë dhe ulje të mëdha. Përfitoni nga këto oferta dhe blini makinën tuaj më çmim shumë të mirë 

2.E Premtja e zezë - Vitet e fundit në Shqipëri po ndihet shumë atmosfera e uljeve të mëdha të të premtes se zezë. Çdo vit shtohet numri i dyqaneve që marrin pjësë në këto ulje. Kjo është një mënyrë shumë e mirë për të shfytëzuar uljet për qëllimin tuaj. 

3.Krishlindjet - Tani e dimë që ulje të mëdha ndodhin çdo vit për Krishlindje apo pak ditë perpara festava. Duke qënë  se kjo fest gjithashtu tregon dhe afrimin e fundit të vitit dhe shumë biznese nuk duan ti ngelet shumë stok për vitin që po vjen, dyqanet e makinave gjithashtu bëjnë ulje të mëdha.

Një tjetër faktor që duhet të keni parasyssh është që të prisni vitin e fundit të prodhimit të asaj makinë. Shitësat e makinave thonë që zakonishtë prodhuesit fillojnë lancojnë makina të reja në vjeshtë por ka dhe disa përjashtime. Në qoftë se vini re që mediat po i kushtojnë rëndësi një makine të caktuar, ky është treguesi kyesor që një modeli i ri ëshë gati. 

Njihni financat tuaja personale dhe bëhuni të duruar 

Pavarësisht kohës se kur ju vendosni të blini një makinë të re do të keni nevojëë për më shumë sa sa thjesht kohen perfekte. Duhet të kontrolloni financat tuaja, dhe të kuptoni nëse kualifikoheni për kredi për makinë të re. 

Një tjetër mundësi që keni është të blini një makinë të përdorur, në Merrjep.al mund ta beni kete gje duke klikuar tek ky link.

Pritja për kohën më të mirë për të blerë një makinë kërkon shumë durim. Në qoftë se ju keni aftësinë për të pritura, koha do të jetë në anën tuaj. Çmimet e makinave gjithmonë janë në zbritje. Pritja për kohën e duhur të vitit, apo të muajit, apo të ditës, mund t’ju ndihmoj të kurseni mijëra. Kështu ju do keni një makinë të re dhe njëkohësisht do të keni kursyer.

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione