Cilat janë ngrohëset më efektive për shtëpinë tuaj

Cilat janë ngrohëset më efektive për shtëpinë tuaj

 

Kjo guidë për ngrohëse efektive ekonomike do të ju ndihmojë juve që të zgjidhni ngrohësen e duhur për shtëpinë tuaj. Edhe nëse ju keni shtëpinë apo apartamentin e izoluar mirë ju prapë mund ta vëreni nevojën për ngrohje ekstra në shtëpinë tuaj, nëse po një ngorhës standard do të ishte përgjigja.

Këto ngrohëse janë të dobishme për të ngrohur një pjesë të dhomës, ose mund ti përdorni për të mbajtur një temperature konstante për dikë që është sëmurë apo për të moshuarit.

Në mënyre ideale ngrohëset e dhomës duhet të përdoren si burim dytësorë I ngrohjes, prapë se prapë ju duhet të përdorni ngrohësen e duhur për hapësirën që dëshironi ta ngrohni, dhe ta kontrolloni me kujdes temperaturën dhe kohën kur e ndezni ngrohësen, duhet cekur se ngrohëset që I mundësojnë këto kontrolle janë më ekonomike.

 

Cilat janë avantazhet e ngrohësve portative

Ngrohëset portative ndryshe të quajtur si ngrohës me pozicion jo të fiksuar, janë zakonisht elektrike, por ju mund të përdorni edhe ngrohëse me gas. Prej ngrohësve elektrike mund ti veçjmë disa lloje si: ventilator, ventilator me flutur, ngrohëse me halogjen, ngorhëse me ajër etj.

Siq thotë edhe emri ju mund të merrni ngrohësen në cilëndo hapësirë që ju duhet. Ngrohëset elektrike janë shumë më efektive dhe të përshtatshme për dallim prej ngohësve me gaz që janë më të rënda.

 

Cilat janë disavantazhet

Nëse keni fëmijë të vegjël afër duhet të jeni të kujdesshëm, për dy arsye, së pari ato mund të nxehen tepër dhe është e rrezikshme për fëmijë dhe së dyti ato nuk kanë pozicion fiks në murë dhe lehtësisht mund të rrëzohen nëse dikush I prek ato, mos I vendosni ato .

 

Cilat ngrohëse elektrike janë më efektive dhe ekonomike

Të gjitha ngrohëset elektrike janë 100% efektive, sepse ato e kthejnë të gjithë energjinë që e marrin në nxehtësi.

Nëse po kërkoni ngrohëse elektrike, ngrohëset me halogjen dhe radiatorët janë më ekonomiket përderisa ngrohëset me ajër janë më të shtrenjta.

Ngrohëset me ajër dhe me halogjen nxehen dhe ftohën më shpejt, kështu që ato janë më efikase nëse dëshironi ngrohje të shpejt. Ngrohëset më ajër mund të përdorën për quar ngrohtësinë  pikërisht një hapësirë që ju dëshironi kështu që ju nuk humbni energji duke ngrohur hapësira që nuk keni nevojë.

Ngrohëset elektrike janë më efikase nëse kanë kontroll të temperaturës, që të mundësojnë caktimin e temperaturës maksimale dhe pasi ta arrijnë këtë temperaturë ndalen, kujdesuni që të mos caktoni temperaturë më të lartë se sa ju nevojitet.

Disa ngrohëse elektrike kanë kontrollë të klimës kështu që ato ndezen pasi temperature e dhomës ka rënë nga niveli I caktuar

 

Konkluzion

Nëse keni vendosur të bleni ngrohëse për dimër gjeni ngrohëse elektrike me çmimet më të lira vizitoni Merrjep.al dhe shikoni njoftimet për ngrohëse dhe kamina nga më të ndryshmit

 

Në fillim

Web-faqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e web-faqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione