Të pushosh me një kamper: avantazhet dhe disavantazhet

Të pushosh me një kamper: avantazhet dhe disavantazhet 

Jemi mësuar më idenë që gjatë stines së verës pushimet ideale do ishin ato në të cilat çdo mëngjes zgjohesh në një dhomë dhe gjeja e parë që sheh është një plazh i bukur. Shumë njerëzve do ti pelqentë ky lloj pushimi 2 javor ndërsa të tjerë do të mërziteshin nga kjo rutinë, madje mund ti dukej dhe e lodhshme. 

Në qoftë se ju përfshiheni të grupi i dyte i njerëzve qëndroni këtu pasi në kemi një sugjerim për ju. Mban mend para disa vitesh në kinema u shfaq filmi “We’re the Millers”, të gjithve na pelqyen aventurat e familjes simpatike Millers në kamperin e tyre edhe pse ata nuk ishin më pushime. Në nuk ju premtojmë aventura të rrezikshme si tek filmi “We’re the Millers”, por kujtime të paharrueshme dhe të papërseritshme më familjen apo miqte tuaj janë të garantuara. 

Mendoni kështu, ju, familja juaj ose dy nga miqtë tuaj më të ngushtë, një kamper dhe aventura fillon. Kampingu është një nga mënyrat më të lehta për të shijuar natyrën dhe të behesh një më atë. Çdo ditë do jetë ndryshe. Sot ndodheni tek Syri i Cikllopit, zgjoheni të rrethuar nga pishat e larta shumë vjecarë, duke ngrënë mëngjesin dhe duke thithur ajrin e pastër të pishave. Gjatë ditës mund të bëni hiking apo të laheni në liqen. Ndersa të nesërmen ndodheni diku tjeter, ndoshta pranë një lumi apo kanioni duke e shjuar natyren në një formë tjetër. E teksa jeni duke udhetuar nga një vend në një tjetër, jeni duke biseduar me njeri-tjetrin duke bëre shaka, duke kënduar me zë të lart, foto dhe shumë kujtime të tjera tëë bukura.

Teksa keni lexuar këtë artikull mund të mendoni se të gjesh një kamper në Shqipëri është shumë e veshtirë. Epo kemi menduar dhe për këtë gje, klikoni këtu për të parë se ku mund të gjeni kamper të llojeve të ndryshme më çmime shumë të mira.

Si çdo gjë dhe pushimet më kamper kanë disavantazhet e veta. Po ju listojmë disa prej tyre. Si fillim, disa kamper nuk janë të plotësuar më disa opsione të cilat mund ti bëjnë udhëtimet tuaja të bukura. Këtu mund të përmendim: Bluetooth Stereo, mungesen e disa paisjeve elektroshtepiake të kuzhines dhe te tjera, këto jo gjithmonë janë pjesë e kamperave dhe kërkojnë shumë investim për tu vendosur. 

Një tjetër disavantazh i pushimeve me kamper është gjithashtu dhe mungesa e elektricitetit. Kjo gje mund t’ju bezdis në qoftë se udhëtimet tuaja janë gjatë fundjavave ose për një përiudhë më të shkurtër. Por kur udhëtimi bëhet më i gjatë mund të kthehet në një disavantazh të madh.

Lista e disavantazheve i shtohet dhe fakti që jo gjithmonë mund të gjeni vende që ju lejojnë të parkoni kamperin tuaj. Ka vende të cilat janë të krijuara për njerëzit që preferojnë ti bejnë pushimët e tyre në kamper por disa prej tyre po kanë çmime të shtrenjta ose rregulla strikte të cilat të detyrojnë të kërkosh diçka tjetër. 

Kampingu nuk është një eksperiencë për të gjithë, por njërëzit që duan të krijojnë lidhje më natyrën mund të përshtaten në mënyrë shumë të lehtë. Gjatë udhetimeve tuaja më kamper do bëni dhe shumë miq të tjetër që njësoj si ju, kënaqen më këtë mënyre pushimi. 

Tani që i lexuat të dyja anët e monedhës përsa i përket jetës në një kamper, jam e sigurt që do të mërrni vendimin e duhur. Eksperienca e kampingut përfshin aventura që nga lindja e diellit e deri në perëndimin e tij. 

3 këshilla që duhet të ndiqni kur udhëtoni me një kamper 

Kamperat vijnë në shumë përmasa: nga më të vegjlit tek ato më luksozët. Siç mund ta imagjinoni në një kamper luksoz mundësia që të ndihesh si në shtëpi është shumë e madhe pasi kanë çdo gjë që të nevojitet. Ndërsa tek kamperat e vegjël ndodh diçka tjetër. Ndryshe nga ato luksozet, tek kamperat e vegjël hapsira është e limituar. Këto lloj kamperash kanë nevojë të tërhiqen nga një makinë e tipit SUV ose foristrada të tjera më të vogla. Më poshtë do ju tregojmë se si ta shijoni udhëtimet tuaja më kamper në maksimum. 

1.Gatuani jashtë sa më shumë që të mundeni 

Në një kampër hapsira është e limituar pra do të thotë se në të njëjtin vend ku flini, aty dhe do te gatuani e do të hani. Në qoftë se gatuani brenda, kamperi juaj do të mbushet me erë ushqimi, e cila më vonë do të bëhet e bezdisshme për ju.

Në ju këshillojmë që të merrni më vete një zgarë portative. Ne në MerrJep.al kemi zgjidhjen dhe për këtë, klikoni linkun këtu për të parë zgarat.

2.Kujdes me gjërat që merrni më vete 

Bërja gati e bagazheve do jetë diçka që do mësoheni më kalimin e kohës. Në fillim do jeni gjithë kohës duke marr më shumë seç ju duhet me vete. Por kur kamper juaj është i vogël më e mira është të mos e bëni këtë gjë.

Kjo ndodh sepse ka një sasi të lejueshmë që një kamper mund të mbaj dhe për habinë tuaj kjo sasi nuk është dhe aq e madhe. Mundohuni që dhe ti balanconi dhe anet e kamperit pasi kjo mund të ndikoj negativisht në tërheqjen e kamperit tuaj.

Mundohuni që të ngarkoni gjerat e renda sa më afër fillimit të kamperit, pasi që sa më afër të jetë ngarkesa aq me e vogël është ndikimi që ka ngarkesa.

3.Ndalojeni kamperin tuaj larg rrugës së makinave

Një avantazh i kamperave të vegjël është fakti që ato mund të shkojnë aty ku kamperat më  të mëdhenj nuk munden. Shfrytëzojeni këtë gjë. Mund të shkoni në vende dhe të shijoni pamje që as nuk i kishit imagjinuar më parë. 

Këto ishin dhe këshillat tona për sa i përket udhetimit me kamper. Në qoftë se mendoni që mund t’i përballoni të gjitha këto klikoni këtu dhe nxitoni të krijoni një koncept të ri për pushimet.

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione