Si te negocioni cmimin kur bleni online

Si të negocioni çmimet kur bleni online

Negocimi I çmimit është një praktikë e vjetër që ende përdoret shumë në market në të gjitha fushat e shit-blerjes. Mirpo ne si konsumator shpesh nuk e kemi të lehtë të negociojmë çmimin dhe e pranojmë çmimin e parë që na ofrohet, nëse çmimi na duket shumë I lartë ne kalojmë tek ofertat tjera, dhe shpesh nuk e mendojmë opsionin e negocimi të çmimit për të marrë ofertën që na konvenon.

Për të marrë çmimin më të lirë ju duhet ti ndiqni disa rregulla që nuk janë çdoherë të lehta.

 

Bëni rikërkime për produktin

Çfarë çmimi ofrojnë konkurentët e shitësit: Nëse mund ti thoni shitësit se e dini që produkti është I mundshëm për një çmim më të lirë, ju I jepni presion shitësit për ta ulur çmimin. Kjo I bën me dije shitësit se ju nuk do ta pranoni ofertën e dhënë. Para se të bleni produktin shikoni njoftimet e tjera për produktin përkatës dhe shikoni çmimet mesatare.

 

Sigurohuni që Shitësi të caktojë një çmim I pari

Duke i mundësuar shitësit të japë një çmim I pari ju keni shansë që të jepni një numër më të ulët menjëherë pasi ju është dhënë një ofertë. Sigurisht çmimi I parë që ju ofrohet mund të jetë shumë I lartë prandaj këtu mund të ju ndihmojnë rikërkimet e çmimeve dhe njohia e çmimeve mesatare për produktin përkatës.

 

Qëndroni në qetësi

Nëse jeni duke blerë fizikisht atëherë kjo është e duhura për ju. Qetësia ndërmjet dy personave mund të jetë jo e rehatshme dhe ju mund ta përdorni këtë në avantazhin tuaj pasi shitësi ju ofron një çmim. Në vend që të përgjigjeni qëndroni duke menduar pa thënë diçka për çmimin. Kjo e bënë shitësin që të provoj ta mbush qetësin duke u arsyetuar për çmimin ose duke ju ofruar çmim më të lirë.

Caktoni çmimin që ju konvenon

Pasi keni bërë kërkime në mesin e shume njoftimeve tjera apo shumë shitoreve fizike shikoni ofertën që ju duket më e mirë dhe më e besueshme dhe përveq opsioneve që ju ofrohen mos harroni që e keni mundësine e negocimit të çmimit për të marrë ofertën që ju konvenon më shumë.

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione