Sa është vjetërsia që duhet të konsideroni për të blerë një makinë?
Sa është vjetërsia që duhet të konsideroni për të blerë një makinë?

Blerja e një makine të përdorur në vend të blerjes së një makine të re ka avantazhe të dukshme. Dallimi më i rëndësishëm është, natyrisht, çmimi më i ulët kur blini makina të përdorura.

Automjetet janë mallra që vuajnë nga amortizimi. Teksa kjo mund të jetë shqetësuese njerëzit që pëlqejnë të blejnë modelet më të fundit, por mund të jetë një ndihmë për të tjerët që janë të lumtur të blejnë automjete të përdorura. Blerja e një makine të përdorur që është vetëm pak vjeçare mund të nënkuptojë kursime të konsiderueshme.

Sidoqoftë, duhet të kemi parasysh se automjetet e vjetra mund të kërkojnë më shumë mirëmbajtje dhe riparime. Pra, lind pyetja, cila është arsyeja më e mirë për të blerë një makinë të përdorur? Kur bëni blerje, a ka një vjetërsi më të mirë për një makinë të përdorur?

Vajtja në tregun e makinave të përdorura mund të jetë mënyra më e mirë për të marrë një pazar të mirë për një makinë me cilësi të lartë. Por një pjesë thelbësore e blerjes së një makine të përdorur është marrja në konsideratë e vjetërsisë së saj.

Nëse një makinë është pak më e vjetër, mund të jetë më e përballueshme në çmimin e blerjes, por problemet mund t'ju kushtojnë shumë më tepër.

Çila vjetërsi makine është më e mira për mua?

Në realitet, nuk ka përgjigje fikse për këtë - gjithçka varet nga makina. Një makinë 10-vjeçare e mirëmbajtur mund të jetë ndoshta një investim më i mirë se një model më i ri që nuk është mirëmbajtur.

Si një rregull shumë i përgjithshëm, një makinë është zakonisht e besueshme deri në 5 vjet me kusht që të jetë mirëmbajtur.

Por nëse shikoni tregun e makinave të vjetra, ka të ngjarë të merrni një model me një kosto edhe më të ulët. Sidoqoftë, ia vlen të merret parasysh se mund t'ju duhet të shpenzoni më shumë para për mirëmbajtjen, si riparimi dhe zëvendësimi i pjesëve - prandaj sigurohuni që ta peshoni në portofolin tuaj përpara se të blini.

Teorikisht, dhe në varësi të buxhetit tuaj, një makinë e përdorur 2 deri në 3 vjet nuk do t'ju shkaktojë problem. Kjo për shkak se makina është mjaft e re për të funksionuar ende pa pasur probleme me kusht që të jetë e mirëmbajtur dhe do të jetë më e përballueshme se modelet e tjera të po të njëjtit vit. Por, edhe pas kësaj kohe, ato mund të jenë ende pak të kushtueshme, kështu që varet vërtet nga ajo që mund të përballoni.

Kur blini një makinë të përdorur, mund të ndihmojë që ta kontrolloni atë nga një palë e pavarur (si mekaniku) përpara se të bëni marrëveshjen. Por nëse doni një mënyrë më të besueshme për të blerë një makinë të përdorur, atëherë një tregtar është mënyra e duhur pasi do të keni atë si siguri shtesë.

Përpara se të blini një makinë të përdorur, do të dëshironi të jeni të sigurt për cilësinë e saj dhe se po merrni vlerën më të mirë për paratë. 

Probleme të zakonshme të makinave të përdorura

Për fat të mirë, cilësia e makinave të përdorura është rritur vitet e fundit. Në veçanti, problemet me ndryshkun dhe shkarkimin e gazit shfaqen shumë më pak.

Garancia e një prodhuesi për një makinë zakonisht mbulon automjetin vetëm për 3 vjet, por kjo varet nga prodhuesi pasi mund të jetë më e gjatë ose më e shkurtër. Nëse shfaqet një problem pas skadimit të garancisë, do t'ju duhet të paguani për rregullimet.

Për shkak se motorri, disqet dhe frenat janë në përdorim të vazhdueshëm gjatë ngarjes së makinës, këto mund të jenë zona problematike të zakonshme në makinat e përdorura. Plus, meqenëse ato janë mjaft thelbësore, çdo problem (pa marrë parasysh sa i vogël) do të duhet të rregullohet sa më shpejt që të jetë e mundur. 

Ajo që mund të jetë befasi për shumë njerëz, makinat e pajisura me shumë teknologji kanë më shumë gjasa të kenë defekte. Ju mund të zbuloni se disa teknologji në makinë nuk do të jenë të garantuara për më shumë se disa vjet, kështu që nëse po mendoni të blini një makinë me shumë opsione teknologjike, përgatituni që mund t'ju duhet patjeter ti rregulloni ato herët apo vonë. 

Mirëmbajtja e makinave të përdorura

Nuk do të jetë befasi të mësosh se makinat kanë më pak probleme në 3 vitet e para në rrugë se në çdo kohë tjetër. Ndërsa makina bëhet më e vjetër (edhe nëse është mirëmbajtur siç duhet) do të ketë pjesë që do të kenë nevojë për rregullim dhe riparim thjesht për shkak të konsumimit të përditshëm

Këto pjesë përfshijnë gjëra të tilla si frenat, gomat dhe baterinë. Ata do të duhet të zëvendësohen në intervale të rregullta gjatë jetës së makinave tuaja. Kini parasysh se këto rregullime mund të bëhen më një dukuri e zakonshme ndërsa makina bëhet gjithnjë e më e vjetër.

Cilësia e makinave të përdorura është rritur ndjeshëm në vitet e fundit, që do të thotë se ka thesare të vërteta që mund të gjenden në treg.

Ju mund të përdorni platformën e MerrJep.al për të gjetur një makinë të përdorur me çmim shumë të mirë dhe me të gjitha karakteristikat që ju kërkoni të gjeni në një makinë të vjetër. Mbani mend të gjitha këshillat e mësiperme për të zgjedhur një makinë të vjetër e cila nuk do ju shkaktojë probleme në mirëmbajtje. Në merrjep.al do të gjeni shumëllojshmeri makinash të përdorura dhe jemi të sigurtë që do të gjeni diçka që t’ju pëlqej. Pazar të kendshëm!

Në fillim

Web-faqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e web-faqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione