Rendesia e uleseve per femije ne makine

Rëndësia e ulëseve për fëmijë në makinë

 

Është një nga përgjegjsitë më të rëndësishme për çdo prindë që ti sigurojnë fëmijet e tyre gjatë udhëtimit me makinë. Aksidentet me makinë janë shkaku kryesor I vdekjeve dhe I lëndimeve të fëmijëve, por ulëset e fëmijëve e reduktojnë rrezikun e vdekjes në aksident për 54%.

Ulëset e makinës për fëmijë janë një domosdoshmëri për fëmijët e moshës e 3 vjeç ose më pak. Madje sipas ligjit prindërit duhet të vendosin karrike për fëmijët e tyre deri në moshën 12 vjeçare. Ulëset e makinës për fëmijë janë të dizajnuara në atë mënyrë që janë perfkete për ti rehatuar fëmijet, kjo ju ndihmon që ti siguroni fëmijët tuaj dhe ti ofroni një udhëtim të rehatshëm.  

 

Pse duhet ti përdorni këto ulëse

Tani më shumë se kurrë ka makina në rrugë që vozisin më shpejtë, për distance më të mëdha, dhe kjo I bën rrugët shumë më të rrezikshme se më përpara.

Trupi I fëmijës tuaj nuk është aq I qëndrueshëm sa I juaji. Kjo I bën fëmijët më lehtë të lëndueshëm gjatë aksidenteve, sidomos pasi organet e tyre nuk janë aq të mbrojtura sa një të rrituri. Disa faktorë tjerë që I bëjnë aksidentët të rrezikshme për fëmijët janë: Pjesët e trurit që janë në zhvillim dhe kurrizi, dhe kontrolli më I vogël I trupit nga fëmijët.  

Rregulla për sigurinë e fëmijëve

-   Fëmijët duhet të ulen në ulëse për fëmijë deri në moshën 7 vjeqare

-   Fëmijët nuk duhet të ulën përpara derisa të peshojnë më shumë se 40 kg

-   Vendosja e ulëses për fëmijë duhet të bëhet në mënyrë që nuk lëviz apo tundet.

-   Rripat e sigurimit duhet të vihen përgjatë trupit, jo në krahëror ose afër mjekrës së fëmijës.

 

Konkluzion

Këto ulëse përveq që do të ju  sigurojnë fëmijën nga rreziqet e mundhsme gjithashtu ju ofrojnë një udhëtim të rehatshëm për ju dhe fëmijën, gjeni ulëse të tilla në MerrJep.al.

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione