Profesione qe nuk i keni njohur me heret

5 Profesione që nuk I keni njohur më parë

 

Pyetja më e zakonshme që ja bëjm njëri-tjetrit  ëshë “çka punoni?” dhe shumica nga ne kemi një përgjigjie standarde për profesionin tonë, por ka disa njerëz që bëjnë punë që ju më siguri nuk keni dëgjuar më herët dhe nuk e keni ditur që ekziston një punë e tillë.

Nëse do ta mendonit profesionin ideal që do ta bënit edhe pa u paguar cili do të ishte? Ju pëlqen vera? A keni dëgjuar se ka njerëz që paguhen për të testuar verën e prodhuesve të ndryshëm.

 

1. Hidrologjist

Siç tregon edhe emri hidrologjistët merren me studimin e ujit, se si kalon ai në sipërfaqene fortë të tokës, dhe e përdorin dijen e tyre për të zgjidhur probleme të kualitetit të ujit dhe disponueshmëris së ujit.

 

2. Hakerë etik

Hakerët etik që gjithashtu njihen si analist të sigurisë së informative, janë të trajnuar për të përdorur aftësit e tyre për ti ndihmuar organizatat të identifikojnë problemet me sigurinë dhe ti mbajnë informatat e tyre të sigurta. Kërkesa për këtë profesion pritet të rritet për 28% deri në 2026.

A studioni teknologji informative? Shikoni njoftimet për mundësi punësimi në këtë fushë në Merrjep.al

3. Akupunkturë veterinare

Akupunktura është një process medical që ka për qëllim stimulimin e pikave të caktuara të trupit, zakonisht me gjilpëra në lëkurë, përdoret për të lehtësuar dhimbje, për të stimuluar aktivitetin e nervave dhe qarkullimin e gjakut ose për të trajtuar sëmundje të ndryshme. Mirpo kohëve të fundit kjo nuk po aplikohet vetëm tek njerëzit por edhe tek kafshët dhe profesionistët që janë të qertifikuar për ta kryer këtë punë paguhen mjaft mirë.

 

4. Testues I akulloreve

Para se të lirohen në treg akulloret e reja ato testohen nga profesionistë. Një testues akulloresh mund të njihet me tituj tjerë si mjeshtër I shijeve, shkenctarë ushqimi etj. Një shijues mund ti duhet ti testoj disa shije të ndryshme një pas një dhe ti vlerësojë ato në bazë në bazë të pamjes, aromës dhe shijes.

 

5. Konsulent Feng Shui

Feng shui është një prakatik antike me origjinë para 3.000 vjtëve në Kinë, që merret me atë se si vendosja e objekteve të ndryshme në një hapësirë afekton jetën dhe shëndetin tuaj.

Konsulentët ju ndihmojnë ta rregulloni shtëpinë duke ju japur këshilla në atë se në cilën anë duhet të hapet dera, ose si duhet të jetë ngjyra e dhomës dhe si ndikon ajo psikologjikisht.

Në fillim

Web-faqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e web-faqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione