Gjëra që duhet ti konsideroni kur bleni makinë të përdorur

 

Gjëra që duhet ti konsideroni kur bleni makinë të përdorur

 

Blerja e një makine të përdorur mund të jetë mjaft stresuese. Kjo pasi që është një shpenzim më I madhë dhe ju sigurisht dëshironi një makinë që s’ka nevojë për riparime. Ndonjëherë është e vështirë të vendosni në mesin e shumë ofertave. Për këtë janë disa gjëra që ju duhet ti keni parasysh para se të bleni makinë të përdorur.

 

Rishikoni çmimet e makinave para se të bleni makinë të përdorur

Ju mund ti shikoni njoftimet për makina të përdorura në shitje dhe të gjeni çmimin mesatar për llojin e caktuar. Kështu nëse jeni duke kërkuar për një Mercedes-Benz C 220 të përdorur. Ju duhet në fillim ti shikoni shumicën e njoftimeve për këtë makinë dhe të shihni çmimin mesatar. Në këtë mënyre e dini se cila është shumë e shtrenjtë për atë tipë të makinës dhe cila ofert është më e mirë. Pra rishikoni çmimet para se të bleni makinë të përdorur.

 

Cakto shumën që përballoni para se të bleni makinë të përdorur

Ju duhet të dini se sa e përballoni financiarisht të shpenzoni para se të bleni makinë të përdorur. A do të ketë makina e re shumë shpenzime në karburant (është dizel apo benzinë)? A ka nevojë për ndonjë riparim? Sa është çmimi fillestar? Bëni këto pyetje dhe shikoni nëse automjeti ju përshtatet juve me shpenzimet që ka.

 

Kontrolloni automjetin kur bleni makinë të përdorur

Pasi keni zgjedhur njërën nga ofertat që ju ka pëlqyer më shumë është mirë që të kontrolloni vetë automjetin. Ka mundësi që jo gjithqka është treguar në njoftim. Kështu është mirë që ta kontrolloni me një të afërm që ka njohuri për makina dhe ta vlersoni mirë atë para se të bleni makinë të përdorur. Në këtë mënyre ju kurseni kohë vetës dhe shitësit duke menjanuar problemet e mëvonshme.

Përgadituni për negocim kur bleni makinë të përdorur

Kur jeni duke negociuar çmimin arma juaj më e fortë është njohuria për makinën. Ju duhet të dini se si është mirëmbajtur më herët. Pra a ka pasur ndonjë aksident, ndonjë servisim dhe cila është gjendja e tanishme e makinës. Për këtë është mirë që ta keni dikë të afërm që ka shumë njohuri për makina. Gjithashtu mos harroni ti shikoni njoftimet e ngjashme dhe gjeni çmimin mesatar. Duke e ditur gjendjen dhe çmimin mesatar të automjetit ju mund ta negocioni çmimin kur bleni makinë të përdorur.  

Në fillim

Web-faqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e web-faqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione