Gjera qe duhet ti dini per gomat emakines tuaj

Gjëra që duhet ti dini për gomat e makinës tuaj

Meqë dimri po afron është koha që të përgatiteni me veshje për dimër e gjithashtu ta pajisni makinën tuaj me gomat e duhura për këtë stinë. Gomat e makinës janë pjesë shumë e rëndësishme e makinës tuaj prandaj duhet të dini më shumë për ato.

Le të fillojmë me gjërat bazike, a keni nevojë për goma të reja?

Nuk ka ndonjë mënyrë për të treguar jetëgjatësinë e gomave, qëndrimi I gomave varet nga një kombinim I faktorëve si: dizajni, zakonet e vozitësit, klima, gjendja e rrugëve që udhëtoni dhe kujdesi që I kushtohet gomave.

 

1. 5 vite përdorim

Nëse nuk I keni ndërruar gomat e makinës për rreth 5 vite është koha që ti bëhet kontroll gomave të makinës të paktën një herë në vitë nga një profesionist.

 

2. 10 vite përdorim

Nëse gomat nuk janë ndërruar për 10 vite pas datës së prodhimit të tyre, si masë paraprake është mirë që të zëvendësohen me goma të reja. Edhe nëse ato duken se janë në gjendje për tu përdorur dhe nuk janë zhveshur shumë, pwr tw gjetu goma me çmime mw tw lira shikoni njoftimet pwr goma nw shitje. Mirëpo nëse ju kujdeseni për gomat ju mund të zgjatni jetën e gomave dhe ti përdorni për një kohë më të gjatë.

 

Çfarë i dëmton gomat:

Faktorët fizik:

·  Koha e përdorimit

·  Pakujdesi

 

Gjendja rrugëve

·  Gropat

·  Pengesat

·  Frenimi I shpeshtw

·  Kalimi në gunga me shpejtësi

 

Klima

· Temperatura ekstreme

·  Shiu, bora dhe akulli

·  Rrezatimi I fortë I diellit

 

Zakonet e vozitjes

·  Vozitja me shpejtësi

·  Frenimi I shpejtë

·  Vozitja në rrugë të dëmtuara

 

Përdorimi I papërshtatshëm

·  Përdorimi I gomave të verës në borë dhe akullë

·  Përzierja e llojeve të gomave

 

Ndërroni gomat nëse:

·  Gomat janë zhveshur përtej thellësisë së rekomanduar

·  Anët e gomave janë dëmtuar

·  Nëse ka ndonjë vrimë më të madhe se 6 mm

 

Nwse keni vendosur tw ndwrroni gomat e makinws tuaj shikoni njoftimet pwr goma dimri dhe gjeni goma me çmim mw tw lirw.

Në fillim

Web-faqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e web-faqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione