Makina me e popullarizuar ne Shqiperi

Cila është makina më e popullarizuar në Shqipëri

 

“Ky mund të jetë njëri nga shtetet më të varfëra në Evropë dhe rrugët e tij të tërthorta e me gunga janë larg nga autobanet e Gjermanisë, por makina më e popullarizuar në Shqipëri është Mercedes-Benz”- The New York Times

 

Marka më e përhapur në Ballkan

Pas përmbylljes së komunizmit në ballkan shumica e njerëzve në Rumani posedojnë Renault 12, kurse në Serbi mund të vëreni se makina më e popullarizuar është Yugo ose Zastava,  mirëpo kur udhëtoni në rrugët e Shqipërise është e mundshme që të shihni gati çdo model të Mercedesit të prodhuar nga 1970-ta. Por pse është Mercedesi një mark kaq e popullarizuar në Shqipëri?

 

Si ka hyrë në trend Mercedesi në Shqipëri

Trendi I të pasurit një Benz në Shqipëri ka hyrë që nga koha kur mbreti Zog posedonte Mercedes që e kishte pranuar si dhuratë në atë kohë nga Adolf Hitleri, dhe kështu lindi ideja që për tu dukur më bukur duhet të kesh Mercedes.

 

Llojet tjera

Nuk mungojnw edhe llojet të tjera tw makinave, në polici tanimë ka shumë makina të markës VolksWagen që e bëjne këtë llojë të makinës mjaft të përhapur në rrugët e Shqipërise, tanimë janë përhapur Hyunday Elantra dhe Fiat Tipo si Taxi sidomos në kryeqytet.

Nga kompani të ndryshme po preferohet të përdoret VW Caddy që është shumë I përshtatshëm për nevoja të ndryshme, pastaj edhe makina të tjera si Smart Fortwo, Ford Focus, Fiesta, Citroen C3, Fiat Punto, Skoda Fabia, VW Passat dhe BMW X5, gjithashtu tash janë duke u përhapur edhe market si Renault captur dhe Dacia Sandero.

 

Marketi I makinave në Shqipëri

Marketi I makinave në Shqipëri është shumë I veçantë, ku në çdo 3 makina që janë në qarkullim në durrës dhe Tiranë 1 prej tyre është Mercedes I dorës së dytë.

Makinat e reja më të shitura janë gjithashtu unike, në Shqiperi janë përhapur makina luksoze si Range Rover, BMW X5, Mercedes M-Class,, Range Rover Sport dhe Mercedes G-Class.

Pastaj makinat normale më ekonomike në mesin e tyre Chevrolet Aveo, Fiat Punto, VW Golf dhe Opel Corsa.

 

Konkluzion

Për shumicën e Shqipëtareve që duke u bazuar në gjendjen financiare mund të përballojnë një makinë, zgjedhja e tyre e parë është Mercedesi. Në çdo 3 makina në qarkullim në Shqiperi 1 prej tyre është Mercedes që e bënë makinën më të përhapur në Shqiperi dhe ndoshta edhe përqendrimin më të madhë të markës Mercedes në botë.

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione