6 keshilla per te shitur makinen tuaj shpejt

6 këshilla për të shitur makinën tuaj shpejt

Keni përdorur makinën tuaj për disa vite dhe keni vendosur ta shitni mirëpo me një çmim të lartë? Kjo nuk është e lehtë pasi makinave të përdorura ju bie shumë çmimi, mirëpo me krijimin e një njoftimi tërheqës dhe me fitimin e besimit të blerësve potencial ju mund ta shitni makinën tuaj me një çmim të mirë edhe pse ajo është e përdorur.

Shndrroje makinën tuaj në para duke I vënë një çmim të volitshëm, duke e reklamuar në platformen e duhur dhe duke komunikuar në mënyre profesionale me blerësit potencialë, ja disa hapa që duhet ndërmarr për ta shitur makinën tuaj:

 

1. Përgaditni dokumentat e makinës

Në mënyre që ti menjanoni të gjitha problemet e mundshme pas shitjes së makinës sigurohuni që të gjitha dokumantat janë në rregull dhe se jeni të gatshëm për ta shitur makinën.

 

2. Cakto çmimin e duhur

Vendos çmimin që I përshtatet cilësis së makinës, bëni një hulumtim të tregut dhe shikoni se me çfarë çmimi shiten makinat e ngjashme. Këtë mund ta bëni duke I shikuar njoftimet për makina të ngjashme. Kujdesuni që ta vendosni çmimin e duhur varësisht se sa vite e keni përdorur makinën tuaj.

 

3. Krijoni njoftim tërheqës

Tanimë ka shumë njoftime të makinave në shitje, në Merrjep.al janë mbi 250.000 njoftime për makina në shitje prandaj ju duhet ta krijoni një njoftim që I tërheq vëmendjen konsumatorëve, dhe I bënë që të klikojnë për më shumë detaje në njoftimin tuaj.

 

4. Bëni foto kualitative

Sekondat e parë që blerësi potencial e sheh makinën tuaj ndikojnë shumë në marrjen e vendimit nëse do të interesohen më shumë për makinën tuaj apo jo, prandaj ju duhet të kujdeseni që pamja e parë e makinës të lejë përshtypje të mira tek blerësi. Për këtë arsye ju duhet të bëni foto kualitative makinës duke e bërë atë të duket më e re dhe më funksionale. Nuk ka nevojë që të jeni profesionistë në fotografime vetëm të jeni më të kujdesshëm. Fotot e bëra herët në mëngjes janë më tërheqëse për shkak se drita e dobët e diellit e bën makinën të duket më mirë.

 

5. Bëni përshkrim të sinqertë

Të gjithë kemi dëshirë që të përmendim vetëm anët pozitive të makinës mirëpo për të menjanuar problemet e mëvonshme pas shitjes së makinës dhe për të fituar besimin e klientëve ju duhet të bëni një përshkrim të sinqertë për makinën dhe të përmendni si anët positive edhe ato negative.

 

6. Shpërndani njoftimin në platformën e duhur

Shpërndani njoftimin tuaj në një platform ku vijnë sa më shumë vizitorë për të blerë gjëra të përdorura, në Merrjep.al janë mbi 70.000 vizitorë në ditë që vijnë për të kërkuar gjëra të përdorura. Shpërndani njoftimin tani dhe shitni makinë tuaj shpejt.

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione