5+ Këshilla si të organizoni makinën tuaj          

5+ Këshilla si të organizoni makinën tuaj

Makina është bërë një nga vendet ku kalojmë pjesën më të madhe të kohës. Jemi në makinë gjatë kohës kur shkojmë në punë e kur kthehemi, kur bëjmë pazar dhe gjatë fundjavës kur largohemi për disa ditë. Të pasurit një makinë tashmë është bërë një nevojë. Është shumë e lehtë që një mjedis i tillë të behet rrëmujë dhe jo i organizuar shumë shpejtë. Gjatë trafikut mund të lini mbeturina të vogla në makinë dhe kjo bëhët akoma më e vështirë kur keni fëmijë. Më poshtë do ju tregojmë disa mënyra se si mund të mbani makinën tuaj të organizuar, vetëm më pak mundim. Lexoni më poshtë 

1. Planifikoni një rutinë 

Hapi i parë që duhet të merrni është që të planifikoni një rutinë për ta pastruar makinën. Të paktën një herë në javë gjeni kohë që të mblidhni mbeturinat, të fshini cepat e makinës tuaj dhe të mërrni pluhrat. Gjatë stinës së verës ju mund ta lani makinën tuaj si nga brenda dhe nga jashtë. 

2. Organizoni bagazhin e makinës tuaj

Le të fillojmë nga bagazhi. Duke blere disa organizues të tillë. Në këtë mënyrë secila prej qeseve të juaja do jëtë në vendin e saj. Madje mund të zgjidhni ti organizoni si pas llojit të tyre. Ju këshillojmë që në fund të përdorni ngjtës të dyanëshëm në mënyrë që ta mbani statike dhe të palevizur. Kështu gjerat nuk do të dalin nga qeset dhe nuk do ti gjeni të shpërndara në bagazh.

5+ Këshilla si të organizoni makinën tuaj

3.Organizoni dokumentat tuaja 

Shumë prej nesh preferojnë që disa prej dokumentave më të rendësishëm duke përfshirë dhe dokumentat tuaja përsonal. Këto të gjitha futën në kroskotin e makinës dhë përfundon në një lëmsh të madh. Një mënyrë se si të organizoni kroskotin e makinës tuaj është duke i futur dokumentat tuaj në një dosje të tillë. Madje ju mund të kaloni pak më shumë kohë duke i ndarë dokumentat me ngjyra në mënyrë që dokumentat tuaj të jenë sa më të rregullt.

5+ Këshilla si të organizoni makinën tuaj

4. Përdorni një organizues 

Ka disa objekte që është e vështirë ti gjesh një vend. Në raste të tilla merrni një organizues të tillë ( mund të përdorni organizuesit e bizhuterive) ku mund të vendosni çdo produkt të cilin hasni vështirësi për ti gjetur një vend. 

5+ Këshilla si të organizoni makinën tuaj

5. Kapse

Makina nuk përdoret vetëm si një mjet për të udhëtuar. Shpesh herë e përdorni për të bërë pazare e për të përfunduar punët jashtë shtëpisë. Një prej ketyre punëve është dhe marrja e rrobave nga pastrimi kimik. Rrobat janë të lara dhe të hekurosura aq mirë sa që të vjen keq ti hedhësh në sediljet mbrapa dhe të rrezikosh që të prishen. Për të shmangur këtë problem ju këshillojmë që të merrni disa si kapset në foto. Në këtë mënyrë jo vetëm që rrobat tuaja nuk do të rrudhosen por dhe makina do të jetë më e organizuar dhe më e pastër në dukjë. Këto kapëse mund ti përdorni dhe në hekurat pas sediljes tuaj për të varur çadrën, çantën ose ndonjë blerje tjëtër që mund të keni bërë.

 5+ Këshilla si të organizoni makinën tuaj

6. Përdorni kuletat e fëmijëve tuaj.

Kjo është një hile shumë e lehtë, të cilën mund ta bëni si projekt në shtëpi së bashku më fëmijët. Gjithçka ju duhet janë disa kuleta të vjetra dhe bashkangjitini në një cope tjëtër të gjatë dhë vendosni si në foto. Më pas këtë kuletë të gjatë vendoseni prapa sediljes tuaj dhe lërini fëmijët ta mbushin atë më objektet e tyre si: lapsa me ngjyra. Lodra të vogla, blloqe etj. Çdo gjë që ju duhet në mënyrë që ata të qëndrojnë të qetë gjatë udhëtimit tuaj. 

5+ Këshilla si të organizoni makinën tuaj

7. Një mini-kosh për makinën tuaj

Duke përdorur kutinë mbajtëse të drithrave ju krijoni një kosh të vogël mbeturinash ku mund të hidhini faturat e naftës, blerjeve, amballazhimeve të vogla dhe shumë gjërave të tjera. Në këtë mënyrë ju mbani pastër makinën tuaj. 

5+ Këshilla si të organizoni makinën tuaj

8. Vendosni në një kosh të gjitha mjetet 

Është shumë e rendësishme që në makinën tuaj të ndodhët përveç gomës rezervë dhe një kosh apo kuti organizuese ku të vendosni të gjitha mjetet që mund t'ju duhen kur makina pëson një difekt. Një tjetër gjë që nuk duhet kurrësesi të mungojë në makinën tuaj është gjithashtu kutia e ndihmës së shpejtë. Ajo duhet të jetë prezente në rast se ndodh ndonjë incident.

Këto janë disa prej këshillave që duhet të ndiqni për të pasur një makinë të regulltë dhe të organizuar. Në fillim do ju duket sikur kërkon shumë mundim por më kalimin e kohës do mbetëni shumë të kënaqur me rezultatet. Nëse makina juaj vazhdon të duket shumë e vogël dhe e rremujshme ndoshta duhet të merrni një makinë më të madhe. Klikoni për të parë disa prej këtyre makinave.

Në fillim

Web-faqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e web-faqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione