5+ Këshilla se si të shisni makinën tuaj më shpejt
5+ Këshilla se si të shisni makinën tuaj më shpejt

Mund të ketë situata në jetë të cilat të detyrojnë që të shesim makinën. Jeni duke ndërruar shtet apo thjesht doni që të ndërroni makinën tuaj të vjetër? Po kërkoni të shisni makinën tuaj shpejtë dhe thjeshtë? E kemi zgjidhjen për ju, në MerrJep.al mund të shisni makinën tuaj. Mund t’ju duhet të bëni kompromise në qoftë se doni ta shisni shpejt makinën tuaj dhe të keni paratë sa më shpejt. Më poshtë do t’ju tregojmë disa këshilla se si mund të realizoni më shpejt shitjen e makinës tuaj të vjetër 

1. Kuptoni se çfarë vlere ka makina juaj

Ne të gjithë i duam makinat tona, dhe shumë prej nesh mendojnë se makina jonë është "më e veçantë", duke krijuar një lidhje sentimentale më makinën. Realiteti është se vlera e makinave përcaktohet nga tregu i makinave - ato janë një mall si çdo gjë tjetër.

Vlera e makinës suaj të veçantë ndikohet nga gjëra të tilla si viti i prodhimit, kilometrazhi (treguesi më i saktë i konsumimit të motorëve), gjendja dhe historia e shërbimit – por çmimet e tregut janë shtytësi më i madh.

2. Si të vlerësoj makinën time?

Hapi i parë për të vlerësuar makinën tuaj është që të lini më një anë emocionet tuaja. është e zakonshme që të lidheni emocionalisht me makinën tuaj por kur vjen koha që duhet të shisni kjo lidhje do të duhet të shkëputen. Vlersoni karakteristikat fizike dhe motorrike të makinës tuaj. Më pas vlersoni gjendjen e saj sipas mirëmbajtjes që i keni bërë makinës. 

Mund të zgjidhni dhe opsionin që të shkoni të një person besnik për të bërë vlerësimin e makinës. Ky person mund të jetë mekaniku juaj tek servisi kur keni mirëmbajtur makinën. 

3. Vendosni se çfarë është më e rëndësishme për ju

Pyesni veten se sa ju intereson shpejtësia, komoditeti dhe çmimi përfundimtar i shitjes.

Nëse keni gjithë kohën në botë për të marrë çmimin më të lartë të mundshëm, atëherë shitja private në një faqe interneti si MerrJep.al mund të jetë mënyra më e mirë; por ju duhet kohë që të prisni për një ofertë të mirë dhe mund t'ju duhet t'i tregoni makinën një numri blerësish të ndryshëm të mundshëm, me zero garanci suksesi.

Në ju sugjerojmë MerrJep.al si mënyrën më të lehtë, të shpejtë dhe komode për të shitur makinën tuaj me mbi 70 000 vizitor ditor.

Nëse thjesht dëshironi të shitet makinën tuaj shpejt dhe jeni të gatshëm të sakrifikoni pak për çmimin përfundimtar për ta shitur sa më shpejt, atëherë gjithmonë mund të zgjidhni ta shisni në një treg makinash të përdorura. Gjithçka ka të bëjë kohën që ju keni në dispozicion për të shitur makinën tuaj. 

4. Zgjidhnin mënyrën e duhur të shitjes

Më sipër ju prezantuam disa mënyra se si mund të shisni makinën tuaj. Një këshillë tjetër shumë e rëndësishme është dhe që të bëni një analizë se ku është më e leverdisshme për ju që të shisni mjetin tuaj. Opsionet janë të shumëta duke filluar nga tregjet e makinave të përdorura që ndodhen zakonisht gjatë fundjavave në përiferi të qytetit ku jetoni, shfaqni makinën tuaj në faqë të ndryshme për reklamim siç është dhe MerrJep.al ( Kujdes! Sigurohuni që faqja se ku ju do të shisni makinën të jetë pa komisione në mënyre që fitimi për ju të jetë maksimal.) , një tjetër mënyrë e sukseshme shitjeje është të shisni nëpërmjet njohjeve tuaja.

5. Kontollloni dokumentet e makinës

Edhe pse në aspektin ligjor ju nuk mund të shesni një makinë pa dokumente, është shumë më e lehtë ta bëni nëse keni dokumentet e duhura.

Më i rëndësishmi është libri i shërbimeve të makinës. Nëse e keni këtë, shkëlqyeshëm. Nëse jo mund të blini një të ri ku të shënoni shërbimet që i keni bërë makinës

Një makinë pa libër shërbimesh mund të vendos dyshime në mendjet e blerësve të mundshëm nëse se ju jeni pronari i ligjshëm, pasi makinat e vjedhura shpesh shiten pa një të tillë. Sigurisht, nuk duam  të themi që makina juaj është e tillë, por ju duhet ta vendosni veten në vendin e blerësit.

Vlen të gërmoni çdo regjistrim shërbimi për makinën, si dhe manualet e pronarit ose ndonjë udhëzues për teknologjinë brenda. Një makinë e mirë-dokumentuar është shpesh një shenjë e një makine që është kujdesur mirë dhe me siguri do të rris çmimin e makinës.

6. Përgatisni makinën për shitje

Para se ta nxirrni në shitje makinën tuaj është e rendësishme ta përgatisni. Nëse plani juaj është që ta shisni online atëhere para se ti beni fotografitë duhet ta lani makinën si nga brenda dhe nga jashtë, dhe më pas të filloni më rregullimet e vogla që mund të ketë nevojë. është e këshillueshme që nëse dëshironi që ta shisni me një çmim më të lartë të bëni rregullimet e vogla që mund të ketë nevojë makina. Nëse keni nevoj për më shumë informacion mund të klikoni këtu për të lexuar se si mund të rrisni çmimin e shitjes së makinës tuaj.

7.Bëhuni gati për të negociuar nëse është e nevojshme

Sigurohuni që të takoni blerësin tuaj të mundshëm të armatosur me hulumtimin se sa vlen makina juaj. Mund të mos funksionojë gjithmonë, por mos kini frikë të kundërshtoni nëse blerësi përpiqet të ul çmimin kur inspekton makinën. Nëse negocimi nuk është pika më e forte mund të lexoni këtë artikull që ju ndihmon të aftësoheni në negocim vetëm duke klikuar këtu.

Mos harroni, asgjë nuk ka përfunduar derisa paratë për makinën tuaj të jenë në llogarinë tuaj bankare dhe makina juaj të shitet.

Në fillim

Web-faqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e web-faqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione