Vendet me te mira per pushime dimeore ne Shqiperi

Vendet më të mira në Shqipëri për ti kaluar pushimet dimërore

 

Vera është stina e preferuar për shumicën e njerëzve por sigurisht që nuk mungojnë as adhuruesit e dimrit që e shfrytëzojnë këtë stinë në maksimum duke vizituar vendet të ndryshme skijimi për të kaluar një kohë të mirë me ngrohtësinë e harmonisë së familjes dhe me adrenalinën që të ofron skijimi. Edhe pse vendi ynë është I njohur për klimë të ngohtë, ka shumë vende të bukura për ti kaluar pushimet dimërore në pjesën juglindore dhe veriore.

Për të kaluar pushime të bukura shumica zgjedhin që të vizitojnë vende turistike dimërore jashtë vendit si Finlanda, Austria, Suedia, Danimarka, Slovakia etj për të shijuar rehatinë dhe ngrohtësinë që të ofrojnë vilat dhe hotelet luksoze mirëpo këto kushte nuk mungojnë as në vendin tonë, në vijim janë disa vende që I kanë këto përparësi:

 

Boboshtica

Boboshica është një vend mjaft tërheqës turistik në regjionin e Korçës. Tereni I këtij fshati është I përshtatshëm për aktivitete të ndryshme si skijimi, hiking, ngjitje, dhe për biqiklizëm në bjeshkë.

Ky fshat ka vende të ndryshme ku ju mund të hani ushqime locale që kryesisht përfshijnë ushqime tradicionale si pite ose mishëra.

Vendet më të mira në Shqipëri për ti kaluar pushimet dimërore

 

 

Dardha

Ky është një vend malor në bjeshkët Saint Peter hills, numri I vizitorëve rritet gjatë sezonit të dimrit.

Ka disa resorte skijimi që operojnë dhe që I mirëpresin entuziastët e sporteve të dimrit, shpatet në fshatin Dardha dhe Voskopojë janë më të mirat për skijim në Shqipëri dhe nuk janë shumë të shtrenjta.

Dardha është e njohur për traditat e tyre, veshjet tradicionale dhe punimet e drurit dhe ushqimet bio.

Vendet më të mira në Shqipëri për ti kaluar pushimet dimërore

 

Razma

Razma është rreth 41 km larg Shkodrës. Për të arritur këtu ju duhet të kaloni në qytetin Koplik dhe mund ti kaloni rruget malore me furgon apo makinë. Në këtë fshat janë bërë shumë përmirësime gjatë këtyre viteve për ta krijuar infrastrukturën e duhur për turizëm. Në Razma mund të gjeni restaurant për të shijuar ushqimin tradicional ose të bleni produkte locale, gjithashtu ka mbi 50 Vila, dhe hotele luksoze.

Vendet më të mira në Shqipëri për ti kaluar pushimet dimërore

 

Voskopoja

Voskopoja është një fshat I vogël në verilindje në Korçë. Shumica e shqipëtarëve e zgjedhin këtë vend për ti kaluar pushimet dimërore, ky fshat ofron një peisazh shumë të bukur, I rrethuar me bjeshkë të larta dhe male.

Vendet më të mira në Shqipëri për ti kaluar pushimet dimërore

Nëse keni zgjedhur që pushimet dimërore ti kaloni në ndonjë vend të bukur në Shqipëri shikoni njoftimet për kompani që ofrojnë udhëtime turistike dhe vila me qeraMerrJep.al dhe kaloni pushime të shkelqyera.

Në fillim

Web-faqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e web-faqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione