Top 10 makinat më të mira familjare … të shpejta dhe të përballueshme

Top 10 makinat më të mira familjare … të shpejta dhe të përballueshme

Ka disa gjëra që e bëjnë një makinë familjare te shkelqyer. Së pari, keni nevojë për shumë hapësirë për fëmijët tuaj, gjërat e tyre, karrocat dhe gjithçka tjetër. Ju gjithashtu mund të jeni duke kërkuar për veçoritë që e bëjnë jetën familjare më të lehtë duke përfshirë sistemet e argëtimit per femijet.

Në qoftë se je një djalë apo një vajzë dhe i ke qef makinat e shpejta por keni dhe femijë, ky artikull është për ju. 

Le të fillojmë:

1.Volkswagen Golf R

Nuk është habi që vendin e parë për një makinë familjare të mirë ta mbaj Volkësagen dhe sidomos modeli Golf R. Kjo makinë ka një motor 2.0 benzinë që arrin deri në 310 kuaj fuqi. Volksëagen Golf R vjen në dy versione manuale ose automatike dhe arrin nga 0 ne 100 km/h për vetëm 4.6 sekonda. Jo keq për një makinë familjare apo jo? 

2.Ford Focus RS

Ashtu si Volkswagen Golf R, Ford Focus RS është një makinë që mund ta ngasësh cdo ditë pa u ndjerë sikur ke harxhuar shumë. Wshtë thjesht një version i përmirësuar i Ford Focus, pak më i madh se zakonisht. Ford i ka lën pas versionet e tij më të ngushta duke krijuar makina më më shumë hapsire, tashmë tre persona të rritur mund të rrijnë rehat në pjesën mbrapa të makinës.

Me një motor prej 2.3 turbo që shkon deri në 350 kuaj fuqi, Focus RS shkon nga 0-100 km/h për 4.7 sekonda. Kjo është goxha impresive, por më shumë është fakti që përmban gjithashtu dhe ‘drift mode’.                                        

3.Renault Megane RS

Një tjetër makinë është dhe Renault Megane RS e cila ka një motor relativisht më të vogël 1.8 turbo që arrin në 280 kuaj fuqi. Manuale apo me kambio automatike kjo makine mund të shkoj nga 0 në 100 km/h për 5.8 sekonda.

4.Volkswagen Touran

Një tjetër makinë familjare është Volkswagen Touran, i prodhuar nga prodhuesi gjerman që në vitet 2003 dhe është ndër makinat më të shitura. Modeli i kësaj makine konsiderohet një ndërthurje midis Volkswagen Golf dhe Volkswagen Sharan. 

Kjo makinë është e përshtatshme për familje dhe për rruge të gjata. Me një motor 2.0 TDI, Volksëagen Touran arrin nga 0 në 100 km/h për vetëm 14 sekonda. 

5.Skoda Octavia

Skoda Octavia është një nga makinat më të mëdha në dispozicion në llojin e hatchback-ut familjar dhe modeli i fundit ofron akoma më shumë prakticitet, me një me një interior të ri ‘dixhital’, plus një makinë e rafinuar dhe e këndshme.

Octavia është ende e klasifikuar si një makinë familjare me madhësi standarde sepse ndan platformën e saj me gjeneratën e tetë të VW Golf. 

Shumë mendojnë se motorri më i mirë është benzina me 1.5 Turbo, e cila në fakt jep një performancë shumë të mirë. Por për ata që bëjnë rrugë të gjata, një motor me naftë do të ishte më i përballueshëm.

6.Peugeot 3008

Peugeot 3008 është një SUV crossover kompakt i krijuar nga prodhuesi francez i automjeteve Peugeot në maj 2008 dhe i prezantuar për herë të parë para publikut në Dubrovnik, Kroaci. U lancua në Prill 2009, dhe pasuan Peugeot 4007 dhe Peugeot 4008.

Kjo makinë ka hapsirën e duhur për një familje dhe sic ju premtuam ka dhe nje performance fantastike. Peugeot 3008 mund të arrij nga 0- 100 km/h për vetëm 10.6 sekonda. 

7.Volvo XC60 

Volvo XC60 është një SUV luksoz kompakt i prodhuar dhe tregtuar nga prodhuesi suedez i automjeteve Volvo Cars që nga viti 2008. 

Volvo XC60 është pjesë e serisë 60 të veturave të Volvo, së bashku me S60, S60 Cross Country, V60 dhe V60 Cross Country. Modeli i gjeneratës së parë prezantoi një stil të ri për modelet e Serisë 60. Së bashku me pjesën tjetër të formacionit, gjenerata e parë XC60 u rifreskua në 2013. Në mënyrë të ngjashme, modeli i gjeneratës së dytë, i lancuar në 2017 , është i pari në seri.

8.Hyundai Santa Fe

Një SUV i mesëm si Hyundai Santa Fe 2020 mund të jetë një zgjedhje e shkëlqyer për blerësit që kërkojnë të marrin një përzierje të mirë të shërbimeve dhe komoditetit nga automjeti i tyre. Makinat në këtë kategori zakonisht mund te mbajne rreth pesë ose më shumë pasagjerë dhe ka hapsire te mjaftueshme per bagazhet. 

Santa Fe është një SUV që futet në kategorinë SUV të mesme. 

9.Kia Ceed 

Kia Ceed është një makine e tipit hatchback e vogël familjare e përballueshme, me një interior modern dhe me shumë hapsirë. Ne pjesen e interiorit perfshihet dhe një ekran 8’’ me prekje. Kjo makinë është dizenjuar për të gjithë njerëzit dhe mjafton të ulni sediljet mbrapa dhe do të ketë mjaftueshëm hapsirë për të futur dhe një biciklet. 

Ekziston një version shumë i fuqishëm i kësaj makine me motor 1.4 në qoftë se planifikoni të udhëtoni më shumë në qytet se sa per distanca të largëta. Por nëse e doni për udhetime të gjata ju keshillojmë Kia Ceed 1.6 benzinë.

10.Honda Civic 

Honda Civic është një seri veturash të prodhuara nga Honda që nga viti 1972. 

Gjenerata e parë e Civic u prezantua në korrik 1972 si një model me dy dyer, i ndjekur nga një hatchback me tre dyer po në të njëjtin vit në  shtator. Kjo makinë pati një reputacion të mirë pasi që në fillim  ishte goxha e perballueshme nga konsumatorët. Modele te tjera te Honda Civic mund të përmendim: Civic Type R, Civic VTi, Civic GTi dhe Civic SiR / Si. Honda Civic vjen në versioni 1.5 Turbo  cila shpejtesinë nga 0 deri në 60 km/h e arrin për 7.7 sekonda.Këto ishin dhe sugjerimet tona për makinat familjare më të mira, me cmime ekonomike dhe të përballueshme por dhe shumë “cool”. Makina të cilat janë të përshtatshme jo vetëm për familjen tuaj por edhe për aktivitet të tjera. Ju ju mbetet të zgjidhni.

Në fillim

Web-faqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e web-faqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione