Si të zgjidhni gomat më të mira për makinën tuaj
Si të zgjidhni gomat më të mira për makinën tuaj


Kur bëhet fjalë për makinat, një gjë mbetet gjithmonë e njëjtë në industrinë e gomave, shoferët që kërkojnë të kursejnë para. Kjo është arsyeja pse gomat me jetëgjatësi janë një zgjedhje kaq popullore për shumë automjete. Nëse zotëroni një makinë, atëherë përfundimisht do t'ju duhet të blini një set të ri gomash. Sa më shumë të ngisni makinën, aq më shpejt do të vijë dita kur gjithçka që është aktualisht në makinën tuaj thjesht konsumohet. Kur vjen ajo ditë, ka një numër të madh zgjedhjesh dhe mund t’ju konfuzoj. Gjëja kryesore është të merrni një gomë që i përshtatet automjetit tuaj dhe që i përshtatet mënyrës dhe vendit ku vozitni. Dhe nëse jeni ende në kërkim të kompletit perfekt të gomave për makinën apo automjetin tuaj, atëherë nuk duhet të hezitoni të vizitoni MerrJep.al, ku mund të gjeni goma sipas nevojave tuaja. Por gjërat e para së pari.

Gomat me jetëgjatësi në përgjithësi kanë një jetë më të mirë të shkallës, gjë që është një nga konsideratat më të rëndësishme kur blini goma të reja. Kjo është arsyeja pse ne i hedhim një vështrim kaq të mirë jetëgjatësisë së shkallës dhe modelit të shkallës kur renditim gomat më të mira prej jetëgjatësisë. Kur bëhet fjalë për gomat, ka kaq shumë lloje që mund të blini sa që edhe pronarët më të sprovuar të makinës mund ta gjejnë veten duke u humbur në të gjitha opsionet e ndryshme. Disa përfitime të një gome afatgjatë përfshijnë rezistencën ndaj konsumit, rezistencën ndaj nxehtësisë, rezistencën kundër shpimeve dhe rezistencës ndaj plasaritjes së ozonit. Të gjitha këto kontribuojnë në performancë më të mirë gjatë vozitjes.

Gomat janë një nga komponentët më kritikë të një makine dhe sa kohë zgjasin ato mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në performancën. Dy faktorë kryesorë ndikojnë në jetëgjatësinë e gomave: presioni i fryrjes së gomave dhe konsumimi i shkallës.

Më poshtë keni një listë e gomash që konsiderohen si markat më të mira të gomave:

Mischelin: Goma me rezultatin më të mirë

Konsiderohet si një nga markat më të njohura të gomave në të gjithë botën. Goma Michelin shet goma cilësore pothuajse në çdo kategori. Kompania ofron goma të pajisjeve origjinale dhe goma zëvendësuese, të dyja mund të përfshijnë një garanci të kufizuar deri në gjashtë vjet nëse ka ndonjë defekt të prodhuesit.

Goodyear: Gomat më të forta 

Goodyear, një tjetër markë gomash më e shitur, ka bërë emër mes shoferëve që kërkojnë qëndrueshmëri. Megjithatë, duke qenë se gomat Goodyear janë disa nga gomat më të mira në biznes, ato vijnë me një çmim më të lartë. Gomat zëvendësuese Goodyear mbulohen gjithashtu me një garanci të kufizuar deri në gjashtë vjet ose një kilometrazh të caktuar, në varësi të modelit të blerë.

Cooper: Gomat më të përballueshme 

Ndryshe nga markat e mëdha si Michelin dhe Goodyear, Cooper është një prodhues i pavarur gomash. Gjetja e gomave Cooper mund të jetë e vështirë, pasi ato shiten kryesisht në internet ose përmes shitësve pjesëmarrës.

Bridgestone

Bridgestone ofron gjithashtu oferta të mira gomash për shoferët që kërkojnë qetësi më të madhe në rrugë. Ashtu si emri mund të sugjerojë, gomat "run-flat" mund të mbajnë peshën e një automjeti për një kohë të shkurtër, duke i siguruar shoferit rreth 100 milje distancë për të gjetur një dyqan riparimi.

Pirelli

Pirelli, një prodhues italian, është më i njohur për furnizimin e gomave me performancë të lartë për prodhuesit e makinave luksoze si Maserati, Lamborghini, Audi, BMW dhe Porsche. Me makinat me shpejtësi të lartë, gomat e performancës janë një domosdoshmëri. Gomat Pirelli kanë modele dhe konstruksione të veçanta të shkallës që bëjnë për kontroll të shkëlqyeshëm në rrugë si në kushte të thata ashtu edhe në lagështi.

Si të mirëmbani gomat tuaja?

Mirëmbajtja e duhur e gomave tuaja mund të çojë në një udhëtim më të sigurt dhe kursim të karburantit. Tani që dini si të gjeni gomat më të mira, duhet të dini se si t'i mirëmbani ato. Gomat janë një nga komponentët kryesorë të sigurisë së automjetit tuaj. Për të qënë më të sigurtë në rrugë ju këshillojmë të pajiseni dhe me goma dimri.

Këto janë disa nga gjërat që duhet të keni parasysh për të mirëmbajtur gomat tuaja:

Kontrolloni presionin e gomave tuaja. Gomat e fryra pak dhe të fryra mund të çojnë në probleme frenimi, prandaj kontrolloni presionin e gomave një herë në muaj. Makinat më të reja kanë sisteme të integruara për t'u treguar shoferëve kur presioni i tyre i gomave është i poshtë, por nëse kjo nuk vlen për automjetin tuaj, mbani një matës gomash në makinën tuaj.

Shikoni shkallën e konsumimit të gomës tuaj. Gomat vijnë me tregues të konsumimit dhe duhet t'i kontrolloni ato një herë në muaj. Këto shirita gome kalojnë horizontalisht përgjatë gomës dhe shfaqen vetëm kur goma ka nevojë për ndryshim. Gomat konsiderohen të pasigurta kur ato janë të konsumuara 2/32 e inçit.

Blini goma të madhësisë së duhur. Madhësia e gomave mund të jetë një tjetër pengesë për të lundruar kur kërkoni gomat më të mira. Për të gjetur gomat më të mira për automjetin tuaj, hidhini një sy manualit të pronarit. Nëse informacioni nuk është aty, mund të kontrolloni gjithashtu derën anësore të shoferit për etiketën e Informacionit të gomave dhe ngarkimit.

Rrotulloni gomat tuaja. Rrotullimi i gomave sipas një plani të rekomanduar nga prodhuesi siguron që ato të konsumohen në mënyrë të barabartë. Inflacioni dhe shtrirja jo e duhur mund të shkaktojnë gjithashtu konsumim të pabarabartë.

Zgjedhja e goma makine më të mirë varet kryesisht nga automjeti juaj dhe zakonet e drejtimit. Goma më e mirë për ju mund të mos jetë goma më e mirë për dikë tjetër. Informacioni i mësipërm mund t'ju ndihmojë në drejtimin e duhur për sa i përket llojeve të gomave dhe markave më të mira, por duhet të kontrolloni manualin e pronarit ose etiketën e Informacionit të gomave dhe ngarkimit të automjetit tuaj për t'u siguruar që po merrni madhësinë e duhur.

Në fillim

Web-faqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e web-faqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione