Si te gjeni pune jashte vendit

Si të gjeni punë jashtë vendit

punuarit jashtë vendit jo vetëm që të ofron një përvoje të shkëlqyer por edhe të jep mundësi për të avancuar në karrierën tuaj, edhe pse në fillim mund të ju duhet të bëni punë jashtë profesionit tuaj duke qënduar të përditësuar me konkurset të punës ju mund ta gjeni punën që kërkoni.

Mirëpo përveç kualifikimeve që kërkohen në punë ju duhet të keni edhe dokumentat e nevojshme që ju të bëni punën që dëshironi.

 

1. Kërko online

Sot të gjitha konkurset shpallen online në platforma të ndryshme ku vijnë shumë vizitor me qëllim për të gjetur punë. Në Merrjep.al ju keni qasje në mbi 8.000 njoftime për punë dhe mund të dërgoni CV-në tuaj direkt nga uebfaqja prandaj ju tani keni mundësi për të qëndruar të përditësuar me njoftimet e fundit për punë në Shqipëri dhe jashtë vendit.

 

2. Shkruani CV tërheqëse

CV-ja është përmbledhja e shkollimit dhe përvojave tuja të punës. Është e rëndësishme që CV-ja të bëhet në mënyrën më profesionale pasi që ju nuk jeni I vetmi që aplikoni në konkurse të tilla por varësisht nga puna ju jeni njëri ndër dhjetëra kandidatë të tjerë që kanë aplikuar, prandaj është e rëndësishme që ta krijoni një CV unike që I bën me dije punësuesit se ti je më I përshtatshmi për pozitën e caktuar.

 

3. Përgadit dokumentat tjera

Keni gjetur punën jashtë vendit? Tani është koha që të bëni të gatshme edhe dokumentat tjera për të dalur jashtë vendit, përgaditja e lejës për punë mund të marrë pak kohë e gjithashtu edhe para. Duhet të keni pasaport dhe mund të ju duhet të vizitoni ambasadën për intervistë. Është e rëndësishme që të jeni të vetëdijshëm për procesin e përgaditjes së dokumentave për të dalur jashtë vendit, prandaj kujdesuni që të merrni informacionet që ju duhen për përgaditjen e dokumentave.

 

Konkluzion

Shumë njerëz nuk e përballojnë që të largohen nga të afërmit dhe të fillojnë gjithçka nga e para në një vend krejt tjetër, prandaj shikoni avantazhet dhe disavantazhet që ka për ju dalja jashtë vendit dhe sigurohuni që po merrni vendimin e duhur.

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione