Si të fitoni besimin e konsumatorëve tuaj

Si të fitoni besimin e konsumatorëve tuaj

 

Cila është mënyra më efektive për të rritur biznesin?

Ju mund të mendoni se përgjigjia është që të gjeni më shumë konsumatorë, por kjo është vetëm një pjesë e procesit, në fakt kjo nuk është pjesa më e rëndësishme. Më e rëndësishme është mbajtja e klientëve të tanishëm për një kohë të gjatë.

Pasi që e keni gjetur produktin që dëshironi të shitni, keni shpërndarë njoftime për të shitur atë dhe keni gjetur konsumatorët tuaj,  është më e rëndësishme që ti ruani këta se sa të gjeni konsumator të tjerë.

Është 5 deri 25 herë më shtrenjtë që të gjeni konsumatorë të rinjë për porduktin që shitni se sa të mbani konsumatorët që keni tani.

Për të ruajtur konsumatorët tuaj ju duhet që ta fitoni besimin e tyre, për këtë mund të ju duhen disa këshilla:

 

1. Caktoni pritshmëritë me kohë

Nëse nuk I caktoni pritshmëritë me kohë pra para se të shitni produktin tuaj kjo mund të ju krijoi problem juve dhe të ju humb shumë kohë, prandaj është e rëndësishme që të tregoni për ndonjë problem që mund të ketë produkti para se ta shitni atë. Duke treguar anët negative sikurse ato pozitive ju do ta fitoni besimin e konsumatorëve tuaj.

 

2. Shpërndaj mendimet e përdoruesve të mëhershëm

Kur konsumatorët të rinjë shohin produktin/shërbimin për herë të parë janë të mbushur me dyshime rreth blerjes së tyre mënyra më e lehtë për të bërë me dije se është e sigurtë që të përdoret. Për këtë ju duhet të kërkoni nga konsomumatorët që të shpërndajnë mendimet t etyre për produktin tuaj.

 

3. Komunikoni me konsumatorët e tanishëm

Mënyra më e mirë dhe më e lehtë për të komunikuar me konsumatorët tuaj është ndërmjet rrjetëve sociale, së pari krijoni njoftime për produktin tuaj dhe dërgoni ndjekësit tuaj nga faqja juaj tek njoftimi I produktit tuaj. Komunikoni me konsumatorët për do problem apo pyetje që ata mund të kenë për produktin/shërbimin tuaj.

 

Konkluzion

Nëse tanimë e keni gjetur produktin që dëshironi ta shitni, krijoni njoftimin tani në webfaqen më të madhe të tregut në Shqipëri Merrjep.al

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione