Mos i bëni këto 3 gabime kur aplikoni për një punë në distancë
Mos i bëni këto 3 gabime kur aplikoni për një punë në distancë

Nëse shpresoni të filloni ose të vazhdoni të punoni nga shtëpia me kohë të plotë, jeni me fat: numri i pozicioneve në distancë është rritur gjatë vitit të kaluar dhe tregu konkurrues i sotëm i punës është i mbushur me mundësi. Edhe pse numri i hapjeve të vendeve të punës është afër nivelit maksimal të të gjitha kohërave, marrja e një pozicioni në distancë kërkon strategji të ndryshme nga procesi tradicional i aplikimit që, nëse humbet, mund të pengojë kërkimin tuaj të punës.Më poshtë, një ekspert i karrierës ndan tre gabimet të mëdha që duhen shmangur gjatë kërkimit të punës në distancë:

Aplikimi për punë në distancë jashtë rajonit tuaj

Rreth 95% e të gjitha punëve në distancë kanë një kërkesë gjeografike, pavarësisht nëse është një shtet ose qytet.Mosplotësimi i kërkesës për vendndodhjen mund ta vendosë shpejt aplikimin tuaj në grumbullin e refuzimit — prandaj sigurohuni që jeni duke filtruar punët që nuk janë të disponueshme bazuar në vendin ku jetoni.

Duke harruar të përfshini aftësi specifike në distancë në CV

Punëdhënësit janë në kërkim të kandidatëve që mund të mësojnë shpejt dhe të menaxhojnë veten në një mjedis të largët. Theksoni aftësitë specifike në distancë, si menaxhimi i kohës, komunikimi, organizimi dhe aftësitë tuaja teknologjike në CV për të bërë përshtypje menaxherët e punësimit.

Hedhja e një rrjete shumë të gjerë

Nëse jeni të etur për të gjetur një punë në distancë, ju shpenzoni orë të tëra çdo javë duke skanuar tabelat e punës dhe duke dorëzuar të njëjtën rezyme – dhe ndërkohë që dërgimi i 30 aplikimeve mund të duket produktiv, po dëmton shanset tuaja për të marrë një ofertë.

Është një gabim i zakonshëm që shumë punëkërkues bien viktimë.

Duhet kohë për të redaktuar çdo rezyme për t’u përputhur me përshkrimin e punës, por sa më i zhytur në mendime të jetë aplikimi juaj, aq më të mira do të jenë rezultatet e punës.
Për më shumë informacion: https://businessmag.al/
Në fillim

Web-faqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e web-faqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione