Kurseni para duke shitur online

Kurseni para duke përdorur drita LED

 

Ndriqoni shtëpinë tuaj duke përdorur sasinë e njejtë të dritës për më pak para me anë të poçave LED. Një familje mesatare I dedikon diku 5% të bugjetit të energjis elektrike në ndriqim. LED është shkurtesë për (light emitting diode) dioda që emetojnë dritë. Këta poça elektrikë janë special sepse krijojn dritë mënjëherë duke prodhuar shumë pak nxehtësi dhe prodhojnë një fraksion të rrymës të një poçi standard.

Zhvendosja në poça elektrik ekonomik është një nga mënyrat më të shpejta për të shkurtuar faturat e rrymës. Standarded e reja të ndriqimit filluan në vitin 2012, kur dolën në trëg opsione ekonomike si poçi me halogjen, CFL, dhe poçat LED.

 

Poçat standard: Cili është dallimi?

Poçat tradicional të flaktë shfrytëzojnë shumë energji për të përdorur dritë

-   90% e energjisë largohet si nxehtësi

-   Kjo humbje e energjisë është një shumë e parave të quara dëm

Poçat e rinjë që kursejnë energji ofrojnë zgjedhje për nivelin e ndriqimit. Këta poça janë shumë më efikas- kështu që ju kursejnë juve shumë para.

Kurseni para duke përdorur drita LED

 

Cilat janë opsionet e mundshme?

Ju keni shumë opsione në poçat efikas për energji. Poçat më të popullarizuar janë ato me halogjen, llambat kompakte fluoreshente, dhe LED. Edhe pse këto fillimisht mund të kushtoinë më shumë se poçat tradicional, ato ju kursejnë para shumë në jetëgjatësinë e tyre, sepse ato shfrytëzojnë më pak energji. Ju mund ti gjeni këto në Merrjep.al

Nëse keni drita jashtë shtëpisë që qendron ndezur për një kohë të gjatë, përdorimi I CFL-ve apo poçave LED do të ju kursejë juve shumë energji. Këto modele të poçave janë testuar dhe është vërtetuar se mund të I bëjnë ballë shiut dhe borës kështu që mund të përdoren për ndriqim jashtë shtëpisë.

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione