Këto modele të makinave “vintage” janë një investim i madh
Këto modele të makinave “vintage” janë një investim i madh

Është e ditur që makinat e përdorura "vintage" kanë vlerë superiore. Përdorimi ia ul vlerën një makine, duke e bërë të lehtë për ju blerjen e saj – veçanërisht nëse zgjidhni një automjet të ri.
Inflacioni dhe kufizimet e furnizimit po rrisin gjithashtu koston e makinave të reja. Gjysmëpërçuesit, të cilët janë burimi kryesor i energjisë për makinat moderne, kanë mungesë të furnizimit që nga viti 2020. Automjetet  e përdorur nuk preken nga kjo mungesë, duke i bërë ato një opsion të mirë nëse doni opsionet më të fundit pa paguar taksën aktuale.
Këto katër modele kanë parë zhvlerësimin më të madh, por për shkak të statusit të tyre luksoz dhe komoditeteve, shumë prej tyre ende mbajnë një çmim shumë të lartë.

1998 – 2002 BMW Z3 M Roadster

Kjo është lloji i makinës që do t'ju bëjë të lumtur, veçanërisht sepse mund ta keni për më pak se gjysmën e asaj që kushtonte më parë kur ishte e re.
Coupe është shfaqur tashmë, ndërsa vlerat e roadster janë rritur 22% në automjetet e mëvonshme 315-hp dhe 31% në makinat e hershme 240-hp (duke filluar nga një vlerë më e ulët). BMW Z3 M Roadster në gjendje të mirë kushton sa gjysma e çmimit të Coupe M.

1970 – 1995 Range Rover

Çfarë mund të thuhet për një Range Rover? Nëse dëshironi të blini një të vjetër, ndoshta nuk keni nevojë për bindje, sepse tashmë e dini se çfarë po futeni dhe pse. Të paktën, ato janë shumë më pak të shtrenjta për t'u blerë tani sesa kur ishin të reja, gjë që nuk ka ndonjë kuptim për ju në qoftë se jeni koleksionist.

1984 – 2001 Jeep Cherokee

Nëse jeni duke kërkuar për një shofer të përditshëm, largohuni. Me një Cherokee të lashtë, ndoshta je më mirë.
Ndoshta nuk do të jetë e afërt koha kur nuk do të ndërroni një Cherokee të vjetër për një fitim, por kjo nuk do të thotë se nuk ka vlerë, veçanërisht nëse preferoni të shëtisni me atë sesa ta ruani.
Në njëfarë kuptimi, Cherokee është i fuqishëm dhe shumë i bukur. Është gjithçka që versioni modern nuk është dhe ta urresh do të ishte e vështirë nëse nuk je adhurues i Ford Explorer-it të vjetër.

Ford Mustang

Ford Mustang vjen në shumëllojshmëri modelesh, që do të thotë taksa dhe opsione të ndryshme fillestare. Si rezultat, amortizimi pas vitit të parë është zakonisht i konsiderueshëm. Sidoqoftë, në tregun e përdorur, do të gjeni një gamë të gjerë llojesh të kësaj makine më të reja ose më të vjetra dhe me më shumë opsione.

Nëse keni një model specifik në mendje, mundësia juaj më e mirë është ta kërkoni në dyqanet e makinave të përdorura ose faqet e internetit që shesin makina të përdorura si MerrJep.al ose autoscout24. Kur kërkoni për një Mustang të përdorur me një çmim të mirë, ia vlen të kaloni kohë duke hulumtuar veçoritë që dëshironi, pasi ato mund ose nuk mund të kenë qenë standarde në vitet e mëparshme të modelit.

Nëse jeni i sigurt se investimi në një automjet është i duhuri për ju, do t'ju duhet të gjeni automjetin e duhur për sa i përket kostos, gjendjes dhe sa dëshironi ta ngisni atë.

Ju mund ta keni qef  një model specifik, si një klasik modern si një Ferrari 328, por jo çdo pasion mund të kthehet në fitim.
Në fillim

Web-faqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e web-faqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione