Hapat kryesorë për t’i bërë realitet objektivat tuaja!
Hapat kryesorë për t’i bërë realitet objektivat tuaja!

Muaji mars është i mbushur me objektiva, të cilat të gjithë synojnë që t’i realizojnë. Por, një pjesë e madhe prej nesh harrojmë që disa prej tyre i kemi pasur si prioritete edhe gjatë viteve të tjera, të cilat fatkeqësisht kanë kaluar nga viti në vit, duke mos u realizuar. Nëse nuk doni që edhe ky viti të jetë i ngjashëm me ato të viteve të kaluara, ndiqni këshillat e mëposhtme:
1. Shndërroni ëndrrat në objektiva të shkruara specifike
Shumica e njerëzve zbulojnë se shkrimi i diçkaje në letër i detyron ata të përballen me realitetin e fillimit dhe matjes së progresit. Sigurohuni që objektivat janë vërtet tuajat, dhe jo një rideklarim i asaj që të tjerët mendojnë se duhet të bëni. Mos nënvlerësoni aftësitë ose potencialin tuaj.
2. Filloni ndërtoni Network-un e duhur
Ne të gjithë kemi nevojë për ndihmë në arritjen e objektivave tona, qoftë mentorimi, edukimi apo burimet. Suksesi dhe rritja juaj janë një funksion i njerëzve me të cilët shoqëroheni, duke përfshirë miqtë, profesionistët e biznesit dhe drejtuesit.  Mund të mësoni më shumë nga njerëzit që do t’ju japin komente të sinqerta për mangësitë, ose do të zgjerojnë këndvështrimin tuaj me tema të jashtme.
3. Ndërtoni një plan, duke përfshirë një udhërrëfyes dhe pika kontrolli.
Vendosja e piketave reale është e vetmja mënyrë për të gjykuar përparimin dhe për të ditur se kur duhet të festoni hapat e suksesshëm gjatë rrugës. Është e drejtë të punoni si mbrapa ashtu edhe përpara nga ngjarjet kryesore, dhe ju duhet të rishikoni dhe përditësoni planin tuaj rregullisht, ndërsa hasni dhe kapërceni pengesa.
4. Identifikoni dhe plotësoni përmirësimet dhe edukimin e aftësive
Ne të gjithë kemi dobësi dhe pika të forta, kështu që kryeni një vetëvlerësim herët për të identifikuar tuajat. Gjithmonë luani me pikat tuaja të forta, por gjithashtu planifikoni dhe matni në mënyrë aktive përparimin në mbrojtjen e atyre fushave që ju pengojnë të arrini qëllimet tuaja. Përdorni vetë-studimin dhe stërvitjen sipas nevojës.
5. Përqendrohuni në matjen e progresit real çdo javë ose çdo ditë
Shumica e njerëzve që njoh i lejojnë vetes të shpërqendrohen nga krizat e përditshme dhe humbasin vrullin që u nevojitet për të kapërcyer sfidat e mëdha që hasin gjatë rrugës. Suksesi kërkon një përkushtim për të vazhduar ecjen përpara dhe disiplinë për të parë gjithmonë të paktën një hap përpara.
6. Drejtohuni për të shtuar dhe rishikuar planin tuaj ndërsa mësoni
Mjedisi i sotëm i biznesit është në ndryshim të vazhdueshëm, ndaj duhet të jeni të shkathët për t’iu përgjigjur situatave të reja dhe mësimeve të reja. Mos u ngecni në asnjë artikull të vetëm dhe mos kini frikë të kërkoni ndihmë nga jashtë kur shihni një pengesë që mund të kërkojë rikuperim të gjerë ose modifikim të planit tuaj origjinal.
Lexoni me shume ne businessmag.al
Në fillim

Web-faqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e web-faqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione