Gjëra të rendësishme që duhet të rregulloni para se të shisni makinën tuaj
Gjëra të rendësishme që duhet të rregulloni para se të shisni makinën tuaj

Shitja e një makine nuk është ndryshe nga shitja e një shtëpie - investimi i pak parave për të përmirësuar gjendjen e saj përpara se ta listoni për shitje do t’ju shpërblehet. Një pjesë e këtyre ndërhyrjeve janë thjeshtë estetike. Nëse blerësit potencial kanë një përshtypje të parë të keqe, kjo reflekton keq dhe në gjendjen e pjesëve më të rëndësishme të makinës, si motori ose kambio. Shumica e blerësve do të duan të jenë në gjendje të largohen me makinën e tyre të re dhe të jenë të sigurt se nuk do të kenë asnjë telash, madje dhe disa prej tyre do të presin me padurim të investojnë më shumë para se sa kanë ndërmend vetëm që të shmangin telashe të tilla. Bëni shitjen e makinës tuaj të përdorur sa më të lehtë të jetë e mundur duke u kujdesur për të bërë çdo riparim të dukshëm të makinës për ta.

Makina juaj nuk është e re, kështu që nuk keni nevojë ta prezantoni në gjendje perfekte. Megjithatë, ka disa gjëra që do të ngjallin besim te blerësit e mundshëm dhe disa gjëra që do t'i bëjnë ata të largohen. Ndiqni këshillat tona për gjërat problematike që duhet të trajtohen dhe rregullohen përpara se të vendosni makinën tuaj në shitje për të marrë çmimin më të mirë të mundshëm.

Xhami i përparmë dhe dritaret - Është një ide e mirë të rregulloni xhamat dhe dritaret e gërvishtura, të copëtuara ose të plasaritura. Nëse dritaret elektrike nuk funksionojnë, riparojini gjithashtu. Mos ia ngarkoni pronarit të ri barrën e kryerjes së riparimeve të vogla, përveç nëse dëshironi të pranoni të merrni shumë më pak për makinën sesa ia vlen.

Dëmtimet estetike - Skeleti i makinës suaj duhet të duket i përsosur përpara se ta nxirrni në shitje. Mos i merrni gjërat në duart tuaja këtu - përshtypja e parë e blerësit tuaj do të jetë ndër faktorët më të rëndësishëm nëse ai ose ajo do ta blejë përfundimisht automjetin tuaj. Lëreni servisin tuaj të kujdeset për çdo gërvishtje që mund të krijojë përshtypjen se makina juaj nuk është mirëmbajtur. Një lyerje mund ta bëjë makinën tuaj të duket krejt e re. Sigurohuni që të zëvendësoni edhe fenerët e thyer.

Gomat — Gomat e rëna ose të konsumuara mund të bëjnë që edhe një makinë e mirë e përdorur të duket e vjetëruar dhe e pasigurt për ngasje. Mos e vendosni një pronar të ri në pozitën që të shpenzojë shumë para për goma të reja menjëherë - zëvendësojini ato vetë dhe rivlerësoni automjetin në përputhje me kushtet.

Frenat - Frenat që bëjnë zhurm duhet të zëvendësohen përpara se të përpiqeni të shisni makinën tuaj. Ju nuk dëshironi të ngisni në një makinë me frena të pasigurta, apo jo? As blerësi juaj nuk e dëshiron!

Mirëmbajtja e motorit - Nëse pjesa e motorit është shumë e ndotur për të lexuar nivelet e lëngjeve të ndryshme të vendosura atje, ajo duhet të fshihet. Kërkoni nga servisi juaj  të kontrollojë pjesët e brendshme dhe telat e motorit dhe të zëvendësojë ato që janë të çara. Nëse filtri i ajrit është i ndotur, ndërroni edhe atë.

Zëvendësoni kandelat - Një blerës potencial ka të ngjarë të vërejë simptomat e plakjes së kandelave gjatë testimit. Nëse motori punon në mënyrë të pabarabartë ose me zhurmë, është i kërcyer ose duket se përshpejton ngadalë, kandelat mund të kenë nevojë të ndërrohen, gjë që është e lehtë dhe relativisht e lirë për sa i përket riparimeve të makinave.

Hapat e rëndësishëm për të ndërmarrë përveç riparimit të makinave 

Mos harroni se blerësit e mundshëm nuk marrin vetëm një vendim të zgjuar kur blejnë një makinë, por marrin edhe një vendim emocional. Ka disa gjëra për të cilat mund të kujdeseni për blerësin tuaj që mund të mos i shtojnë vlerë makinës, por do ta bëjnë atë të duket më e vlefshme, gjë që mund të jetë po aq e rëndësishme. Më poshtë janë listuar disa gjëra të lira dhe të lehta që mund të bëni, të cilat mund të bëjnë dallimin midis "Unë nuk jam i sigurt" dhe "Unë do ta marr atë!"

Ndërroni vajin — Një ndryshim i fundit i vajit i tregon blerësit tuaj se ju jeni lloji i personit që kujdeset për mirëmbajtjen e rregullt, që nënkupton se keni qenë proaktiv për t'u kujdesur për automjetin gjatë kohës që e keni në pronësi.

Pastroni deri në brendësi - Nëse nuk dëshironi të paguani për të pastruar makinën tuaj, kjo është diçka që mund ta bëni vetë. Hiqni të gjithë tapiceritë, pastroni njollat ​​nga mbajtëset e shisheve dhe përdorni një pastrues të veçantë pëlhurash në sedilje. Mos i mbuloni vetëm aromat e këqija me një aromatizues, pastrojeni derisa të ketë erë të mirë !

Të marrësh gjithë këto hapa për të shitur makinën tuaj është më se e nevojshmë në qoftë se ju dëshironi që ajo të shitet me një çmim të mirë. Postimi në portalet e shitjes siç është dhe MerrJep.al do ju ndihmonte që të shisni makinën tuaj të përdorur më shpejtë dhe me çmim më të mirë. Nëse dëshironi ta hiqni qafe makinën tuaj për të marr një tjetër sa më shpejtë që të jetë e mundur, ju mund të zgjidhni që të mos i bëni këto shërbime. Në këtë rast makina juaj do të ketë një çmim minimal në treg, gjë që mund të mos jetë shumë e leverdisshme për ju.

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione