Gjera qe duhet ti konsideroni kur deshironi te bleni qenush

Gjëra që duhet ti konsideroni para se të bleni qenush

Qenushët janë krijesa shumë të dashura nga të gjithë adhuruesit e kafshëve, janë të vegjël dhe mjaft tërheqës. Qenushëve është e vështirë për të ju rezistuar, për këtë arsye shumica e njerëzve përfundojnë duke marrë një qenush pa qenë të përgaditur për të mbajtur një.

Ka shumë vedime dhe shumë faktorë që duhet ti konsideroni para se të vendosni të merrni në shtëpi një qen.

 

1. A jeni të gatshëm për tu kujdsur për një qenush

Qenushët mund të jenë të parezistueshëm, por njëkohësisht mund të jenë shumë konsumues të kohës. Nëse nuk keni pasur më herët qen atëherë ju me siguri nuk e dini se sa ju merr kohë mbajtia e një qenushi.

Qenushët duhet të ushqehen tre deri 4 herë në ditë. Duhet ti shëtisni jashtë mënjeherë jashtë shtëpis tuaj që ti kryejn nevojat e pastaj ti fusni prapë në shtëpi. Pastaj ai mund të zgjohet disa herë natën. Qenushët jo të trajnuar për shtëpi mund të prishin gjëra, ata dëshirojnë të eksplorojnë, të përtypin, të lëpijnë dhe mundësisht të hanë gjëra në ambientin e shtëpis.

Të gjithë qenushët duhet të trajnohen dhe kjo kërkon shumë ushtrime dhe shumë kohë.

Pra a jeni të gatshëm të vini nga puna dhe të kujdeseni për qenushin tuaj? A mund ta përballoni të zgjoheni në mes të natës nga ai? A janë anëtarët tjerë të familjes të pajtimit për të mbajtur një qen?

Nëse dëshironi të bleni një qenush bëhuni gati për të kaluar shumë kohë me të, sidomos në muajt e parë.

 

2. Çfarë llojë qeni është I duhuri për ju

Pra ju keni shikuar përparsitë dhe mangësite e të zotëruarit një qenë, dhe keni vendosur se është koha e duhur për ju që ta bleni një qen. Tani është koha që ju të kërkoni për pak shoqëri nga një qenush.

Së pari vendosni se çfarë qenushi është I duhuri për ju. Krijoni një listë të karakteristikave që ju preferoni dhe ato që nuk I dëshironi tek një qen.

Dëshironi qen të rritur apo qenush të vegjël, nëse keni më pak hapësirë në shtëpi qenushët janë më të mirë për ju, pasi që edhe ushqimet janë më të shtrenjta për qen të rritur.

 

Pasi keni zgjedhur llojin e qenit që ju përshtatet më së miri shikoni njoftimetMerrjep.al dhe gjeni mikun më besnik tuajin.

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione