Qfare duhet te keni parasysh kur bleni telefon te perdorur

Çfarë duhet të keni parasysh kur bleni telefon të përdorur

Shumica nga ne kemi dëshirë që të qëndrojm në trend me smartphonët me të ri, mirpo kjo na kushton shumë dhe për këtë kërkojmë një mënyrë për ti gjetur ata me një çmim shumë më të lirë, dhe mënyra më e përshtatshme është blerja e një telefoni të dorës së dytë dhe jo të ri.

Blerja e një telefoni të përdorur është shumë më ekonomike edhe pse ne e kemi bindjen se telefonët e përdorur nuk funksionojnë aq mirë sa ata të rinjt mirëpo nëse ju mësoni të zgjedhni telefonin e duhur dhe të dini çfarë duhet konsideruar para se ta bleni një telefon të tillë do të ndaheni mjaft të kënaqur edhe me telefon të përdorur, në vijim janë disa këshilla për këtë:

 

1. Menjanoni telefonët fals

Është fakt se në market ka shumë smartphone fals kinez apo Korean, telefon që janë shumë të ngjashëm me ata original dhe që është shumë e vështirë për ti dalluar me sy. Mirpo telefonët mbajnë infomata të tjera si numri IMEI nga të cilat mund ta vëreni nëse telefoni është fals.

Për tu siguruar ju duhet ti ndërmerrni këta hapa. Sigurohuni që telefoni juaj është original duke eksploruar në ‘Settings’ për të gjetur numrin e modelit të tijdhe specifika tjera harduerike. Krahasoni numrin e modelit me që e ka t ëprintuar mbrapa apo në bateri.

 

2. Ekzamino funksionalitetin e porteve dhe aksesorëve

Kur jeni duke blerë telefon të përdorur atëherë duhet të kontrolloni edhe portin e mbushjes së telefonit. Determinoni nëse mbushësi funksiononë duke e mbushur telefonin për disa minuta duke konrolluar kohen që merr për tu mbushur, shikoni nëse bateria e telefonit nxehet shpejtë dhe shpesh dhe provoni ta matni sa qëndron bateria. Gjithashtu kontrolloni se a funksionojnë kufjet mirë.

3. Kontrolloni gjendjen fizike te telefonit

Sa do bazike që ju duket kjo shumica e njerëzve nuk I japin shumë rëndësi detajeve të vogla në pamjen e jashtme, por këto detaje mund të tregojnë nëse telefoni është përdorur edhe më gjatë se sa shitësi ju thotë juve, për këtë ju duhet ti shikoni me kujdes te gjitha këndvështrimet e telefonit nëse mund të vëreni ndonjë gërvishje.

 

4.  Merrni çmimin më të mirë

Pasi keni bërë të gjitha këto kontrollime mos harroni motivimin kryesor që ju ka bërë të vendosni të bleni telefon të përdorur që është kursimi I parave.  Kur jeni duke blerë telefon të përdorur çdoherë provoni të negocioni çmimin për të kursyer më shumë para dhe ta merrni ofertën siç ju konvenon juve më shumë.

 

Konkluzion

Duke blerë telefon të përdorur ju kurseni shumë para dhe merrni një telefon që nuk ka shumë dallim në funksionalitet nga ai plotësisht I ri. Shikoni njoftimet në MerrJep.al dhe gjeni telefonin që I përshtatet më së miri nevojave tua.

 

Në fillim

Web-faqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e web-faqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione