Makinat Retro: Si të kujdeseni për to?
Makinat Retro: Si të kujdeseni për to?

Vendimi për të restauruar një makina retro është një moment historik i madh në jetën e të apasionuarve pas makinave. Disa mund të arrijnë në këtë pikë sepse kjo makinë ka është përdorur për gara ose është përdorur për rrugë të gjata, ndërsa të tjerë e shohin blerjen e një makine të tillë si një mënyrë për të punuar gradualisht drejt makinës së tyre të ëndrrave.

Sidoqoftë, mos kini frikë: pavarësisht nga pikënisja, me pak planifikim mund të restaurohen edhe makinat më të vështira. Kuptoni bazat, dini se ku të drejtoheni për ndihmë dhe këshilla dhe jini të gatshëm t'u dorëzoni disa punë profesionistëve kur të arrini kufirin e aftësive tuaja; çdo gjë është e mundur nëse kjo formulë bazë mund të respektohet.

Mund të jetë shumë e lodhshme, por e bërë siç duhet, bota e restaurimit të makinave klasike mund të jetë një kënaqësi dhe argëtim të jashtëzakonshëm. Për t'u siguruar që është më shumë nga kjo e fundit, këtu janë këshillat tona kryesore për restauruesit për herë të parë.

Përgatituni të mësoni gjera të reja

Restaurimi i një makine klasike përfshin shumë procese, disa prej të cilave mund të jeni tashmë të përgatitur mirë, ndërsa të tjerët mund të jenë krejtësisht të reja. Në varësi të pjesës së restaurimit që jeni të gatshëm të kryeni - do t'ju duhet të zhvilloni aftësi në pjesën e karocerisë dhe saldimin, lyerjën, pjesëve elektrike dhe madje edhe tapicerisë.

Ju mund t’i merrni këto aftësi nga miqtë, familja, apo edhe thjeshtë nga tutorialet në YouTube – por mos e lini mësimin nga profesionistët. Shumë qëndra në mbarë vendin zhvillojnë kurse përkatëse me kohë të pjesëshme ose edhe kurse me kohë të plotë. Mbani mend: të mësoni se si ta bëni një punë siç duhet do të thotë që do të keni një shans për ta bërë atë siç duhet, herën e parë.

Blini vegla pune të mira 

Nëse nuk zotëroni një set vegla pune , kur të filloni të restauroni një makinë retro, së shpejti do ta bëni. Nëse jeni duke menduar edhe për një restaurim, do t'ju duhet një seti mirë veglash dore - çelësa, grup prizash, kaçavida, çekiç - lista vazhdon.

Nëse do të bëni pazar, blini më të mirën që mund të përballoni. Ju leverdis më shumë të merrni vegla pune cilësore pasi do të përdoren për punë të vështira dhe rrezikoni t’ju prishen shpejt, dhe me shumë mundësi do t’ju vonojnë. 

Gëzojuni fitoreve të vogla

Duart e vjetra (dhe shumë artikuj këshillash si ky) do t'ju thonë t'i qaseni procesit të restaurimit në një mënyrë të arsyeshme dhe metodike. Kjo është në mënyrë që të mos keni nevojë të bëni asnjë punë dy herë. Gjithashtu, komponentët e restauruar mund të dëmtohen lehtësisht në ruajtje. Për shembull, vendi më i mirë për sediljet e riparuara është brenda makinës suaj të përfunduar, jo të vendosura në cep të garazhit tuaj.

Por ndërsa një restaurim zvarritet, ndonjëherë mund të jetë një nxitje dëshira për të parë makinën në gjendjen e saj të përfunduar. Ky mund të jetë një tregues i vogël se sa i madh do të jetë projekti pasi të përfundojë. Pra, nëse kjo përfshin lustrimin me dashuri të grilës së radiatorit dhe lyerjen e rrotave, vazhdoni: nëse ju nxit dhe ju jep energji të re për punën, mos dëgjoni askënd tjetër.

Mos e harro faktin se restaurimi i makinave retro është menduar të jetë një proces argëtues. Askush nuk ju detyron ta bëni atë, kështu që përpiquni të shijoni çdo fazë.

Gjithmonë ekziston dikush që e ka zgjidhur problemin me të cilin po përballeni dhe shpesh mund të ofrojë një zgjidhje të thjeshtë për atë që duket një fazë e frikshme e restaurimit. Industria klasike e makinave nuk ka qenë kurrë në formë më të mirë dhe pothuajse gjithçka që ju nevojitet është atje - nga veglat dhe materialet harxhuese, pjesët cilësore për një gamë të madhe makinash, këshilla, mësime në internet dhe madje edhe trajnime për të fituar ato aftësi specialistike shumë të nevojshme .

Ne garantojmë që kur të nxirrni përfundimisht projektin tuaj të përfunduar nga garazhi për herë të parë, do të shikoni mbrapa procesin e restaurimit me kënaqësi dhe shumë kënaqësi. 

Por kini kujdes: marrja e diçkaje të thyer dhe të ndryshkur dhe restaurimi i saj në gjendje më të mirë se të re është një proces shumë problematik. Ky mund të jetë restaurimi juaj i parë, por kalojeni dhe sigurisht nuk do të jetë i fundit. Gjithashtu nëse ky proces nuk ju ka pëlqyer ju gjithmon mund të zgjidhni të merrni në makinë të re të gatshme për të levizur. 

Në fillim

Web-faqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e web-faqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione