9 racat më të dashura të qenve në Shqipëri

9 racat më të dashura të qenve në Shqipëri

Shoqëruesit tanë, qentë, vijnë në të gjitha format dhe madhësitë, nga racat simpatike të përziera deri tek racat e pastërta elegante, secila me simpatinë e saj. Megjithatë, kur bëhet fjalë për popullaritetin, numrat tregojnë një pamje interesante.

Sipas studimeve, 60% e pronarëve të kafshëve shtëpiake zgjedhin një racë të përzier, ndërsa 40% zgjedhin një racë të pastër. Debati se cili lloj qeni mbretëron ndryshon në varësi të kujt pyesni. Përafërsisht 22% e pronarëve të kafshëve shtëpiake kërkojnë në mënyrë aktive raca specifike, ndërsa 19% zgjedhin qëllimisht raca të përziera.

Për të gërmuar më thellë, ne eksploruam bazën e gjerë të të dhënave të studimit me qindra kafshë shtëpiake për të zbuluar qenin më të mirë në Shqipëri dhe për të zbuluar racat popullore, më të rralla dhe në trend.


Qen Tartufi

Njihuni me Lagotto Romagnolo, 'qenin tartufi' simpatik të Italisë, i stolisur me kaçurrela. Pavarësisht pamjes së tyre prej pelushi, Lagotti janë punëtorë të fuqishëm me aftësi të jashtëzakonshme nuhatjeje, të aftë në zbulimin e tartufit (nga marrin dhe emrin).

Italianët i përshkruajnë ata si "carino" ose të lezetshëm, dhe në çdo gjuhë, kjo racë është padyshim magjepsëse. Lagotto Romagnolo, ose Lagotti Romagnoli, mburret me një shtresë kaçurrelash leshi që mbështjell trupin e saj nga koka te bishti, e plotësuar nga një mjekër ekstravagante, vetulla dhe mustaqe. Duke qëndruar nën 50 centimetra të gjatë dhe që peshojnë jo më shumë se 15 kilogram, ato mund të duken të vegjël, por qëndrueshmëria dhe forca e tyre janë të jashtëzakonshme. Kaçurrelat e tyre të veçanta i ngjajnë më shumë flokëve të njeriut sesa gëzofit tradicional.


Qen Mini-Spitz

Mini-Spitz gjerman është epitoma e vëmendjes, gjallërisë dhe përkushtimit të palëkundur ndaj pronarit të tyre. Ata krenohen me aftësi të jashtëzakonshme mësimore dhe lehtësi në stërvitje, duke i bërë ata roje ideale për shkak të kujdesit të tyre ndaj të huajve dhe mungesës së instinkteve të gjuetisë. Rezistenca e tyre ndaj kushteve të ndryshme të motit, natyra e fortë dhe jetëgjatësia e jashtëzakonshme theksojnë më tej cilësitë e tyre të jashtëzakonshme.

Racat e Spitz-it si Mini-Spitz gjerman magjepsin me gëzfoin e tyre mahnitës, të karakterizuar nga një shtresë e dendur e nëndheshme që krijon një efekt voluminoz. Veçanërisht mbresëlënëse është jaka e tyre e ngjashme me krifën, që rrethon qafën e tyre, së bashku me bishtin. Koka e tyre si dhelpër, sytë vigjilentë dhe veshët e vegjël, të mprehtë, të vendosur afër kontribuojnë në pamjen e veçantë dhe të djallëzuar të Mini-Spitz gjerman.


Qen Maltez

Maltezi, i njohur si 'Ye Ancient Dogge of Malta', ka shijuar një jetë luksoze që nga kohërat e lashta. Të njohur për gëzofin e tyre mahnitëse deri në dysheme, qentë maltezë janë shokë lozonjarë, të lezetshëm dhe fleksibël.

Pavarësisht sjelljes së tyre aristokratike, qentë maltezë janë shoqërues mjaft të adaptueshëm. Ata shkëlqejnë si roje vigjilente me një sjellje të patrembur, por simpatike, si një qen lodër, dhe shfaqin atletikën e tyre në kurset e shkathtësisë. Me gëzofet e tyre, jetëgjatësinë e gjatë dhe natyrën e shoqërueshme, qentë maltezë bëjnë miq të të gjitha moshave. Edhe pse herë pas here janë kokëfortë, ata reagojnë mirë ndaj metodave të trajnimit të përforcimit.


Qen Pomeranian

Pomeraniani i imët, i adhuruar si nga mbretërit ashtu edhe nga njerëzit e zakonshëm gjatë historisë, shpesh përshëndetet si shoqëruesi i përsosur. Gëzofi i tij madhështor, fytyra simpatike dhe personaliteti i gjallë kanë kontribuar në statusin e “Pom-it” si një nga racat më të dashura në mbarë botën. Pavarësisht nga përmasat e tij të vogla, qeni pomeranian posedon një sjellje të sigurt që të kujton një qen shumë më të madh. 

Ndërsa janë aktivë nga natyra, Pomeranianët mund të plotësojnë nevojat e tyre për stërvitje përmes lojërave në ambiente të brendshme dhe shëtitjeve të shkurtra, duke i bërë ata po aq të lumtur në mjediset urbane dhe periferike.


Qen Akita

Akita, që rrjedh nga prejardhja e lashtë japoneze, është një qen i fortë, me dy mbulesa, i njohur për dinjitetin, guximin dhe besnikërinë e palëkundur. Të nderuar në atdheun e tyre si kujdestarë të familjes dhe simbole të shëndetit, lumturisë dhe jetëgjatësisë, Akita-t mishërojnë cilësi fisnike.

Pavarësisht pranisë së tyre imponuese, Akita-t janë kafshë të qeta dhe të përpikta. Ata shfaqin kujdes ndaj të huajve dhe shpesh shfaqin intolerancë ndaj kafshëve të tjera, por zbulojnë lehtësisht anën e tyre të dashur dhe lozonjare për familjen dhe miqtë e ngushtë. Akita-t lulëzojnë në shoqërinë njerëzore dhe në thelb janë të orientuara drejt mbrojtjes së të dashurve të tyre. 


Qen Labrador

Labrador Retriever i dashur, me shprehjen e tij tërheqëse, mban një vend të fortë si një nga racat e preferuara të qenve të Shqipërisë vit pas viti. Laboradorët janë të njohur për natyrën e tyre miqësore, miqësore dhe dashurinë e pakufishme, duke i bërë ata shoqërues të përsosur për familjet që kërkojnë një qen të mesëm dhe të madh.

Të njohur për miqësinë e tyre, Labradorët janë shoqërues të mrekullueshëm të shtëpisë, duke krijuar lidhje të forta me të gjithë familjen dhe duke u shoqëruar pa mundim me fqinjët e qenit dhe të njeriut. Megjithatë, mos u mashtroni nga sjellja e tyre e lehtë - Laboradori është një atlet i gjallë që kërkon stërvitje të bollshme, duke përfshirë notin dhe lojërat e gjalla, për të ruajtur mirëqenien fizike dhe mendore.


Qen Dobermann

Mbretëror dhe komandues, Dobermann mishëron mishërimin e fisnikërisë së qenit, me një fizik të mrekullueshëm dhe një intelekt të mprehtë. I njohur për guximin e tij të palëkundur dhe natyrën vigjilente, kjo racë qëndron si një shembull në mesin e qenve mbrojtës elitar në botë.

Trupat e tyre të hijshëm janë zbukuruar me një gëzof të shkëlqyeshëm në nuancat e zeza, blu, ose të kuqe, të theksuara nga shenjat e “ndryshkut”. Këto atribute të këndshme, së bashku me një ecje atletike, i ngrenë Dobermannët në statusin e familjes mbretërore brenda mbretërisë së qenve.

Një Dobermann i trajnuar mirë dhe i kushtëzuar në detyrë shërben si një pengesë e frikshme për të gjithë duke mishëruar angazhimin e patrembur dhe të palëkundur të racës për mbrojtjen.


Qen Pitbull

Pitbullët zotërojnë atribute të jashtëzakonshme fizike dhe mendore që i bëjnë ata shoqërues të shkëlqyer për pronarë të përgjegjshëm, aktivë dhe të dhembshur. Megjithatë, të njëjtat cilësi të jashtëzakonshme mund të paraqesin sfida për individët që nuk kanë përvojë në pronësinë e qenve ose nuk janë të njohur me karakteristikat e racës. 

Pitbullët karakterizohen nga forca, energjia, shkathtësia dhe fuqia e tyre. Tipari i tyre i rëndësishëm i "vendosmërisë" nënvizon përkushtimin e tyre të palëkundur ndaj detyrave që marrin përsipër. Qoftë nëse përfshin arratisjen nga oborret e rrethuara në mënyrë joadekuate për të eksploruar lagjen, duke shkaktuar probleme si shkatërrimi i mobiljeve kur mbesin vetëm, ose duke i bërë dush pronarëve të tyre me puthje të dashura duke u ngjitur në prehër, Pitbullët demonstrojnë një refuzim të palëkundur për të hequr dorë lehtë.


Qen Belg

Qeni belg, i karakterizuar nga inteligjenca, besimi dhe përshtatshmëria e tij, është i njohur si një qen pune i klasit botëror që krijon një lidhje të pathyeshme me partnerin e tij njerëzor. Të privosh një qen belg nga aktiviteti dhe shoqëria është t'i mohosh atyre qëllimin e tyre në jetë.

Qentë belg janë barinj të guximshëm, krenarë dhe vigjilentë. Të fortë dhe muskuloz, por të krijuar në mënyrë elegante, ata nxjerrin një pamje që i përshtatet rolit të tyre si qen punëtorë. Një tipar dallues është bartja e tyre krenare e kokës. Ngjyrat e gëzofit të tyre variojnë nga një pëlhurë e pasur deri në sofër, me veshë të zinj dhe një maskë që thekson sytë e tyre të shndritshëm dhe kërkues që ngjasojnë me çokollatën e zezë belge.

Dëshmimi i një qeni belg që kryen një rutinë bindjeje tregon nga dora e parë inteligjencën dhe dëshirën e tyre për të kënaqur. Megjithatë, problemet lindin kur kësaj race të orientuar nga njerëzit nuk i sigurohet stimulim dhe vëmendje e mjaftueshme. Ushtrimi i rregullt, mundësisht përkrah pronarit të tyre të dashur, është thelbësor për lumturinë dhe mirëqenien e qenit belg.
Në fillim

Web-faqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e web-faqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione