5 këshilla për të shitur shpejt telefonin tuaj
5 këshilla për të shitur shpejt telefonin tuaj

Ju nuk dëshironi të humbni para kur vjen koha për të shitur ose ndërruar telefonin tuaj të vjetër. Kur të jeni gati për të bërë një shitje, këto sugjerime mund t'ju ndihmojnë të fitoni më shumë para nga operatori juaj celular ose një shitës tjetër.

Pra, dëshironi të shesni telefonin tuaj të vjetër Android ose iPhone pa humbur kohë? Ndoshta ju dëshironi të përfitoni një pjesë të çmimit të një pajisje të re, si iPhone SE, Galaxy Note 20, Note 20 Ultra ose OnePlus 8, duke e shitur atë. Ndoshta keni disa telefona të vjetër që nuk i përdorni dhe nuk i keni ripërdorur. Ju mund të thjeshtoni jetën tuaj duke kaluar nga një model më i shtrenjtë, si Galaxy S20 Plus ose iPhone 11, në një telefon më pak të shtrenjtë dhe gjithçka që dëshironi është pak më shumë para në xhep.

Sido që të jetë rasti, është thelbësore të kuptoni se si të merrni sa më shumë para për telefonin tuaj dhe cilat janë alternativat tuaja për shitjen ose tregtimin e tij në një operator celular ose përdorimin e një tregu online si Facebook Marketplace ose MerrJep.al. Ndërsa nuk mund të kontrolloni se sa shpejt zhvlerësohet telefoni juaj, shitja e tij në gjendje të mirë mund t'ju kursejë disa para. Ideja është t'i shqyrtoni këto çështje tani, në vend që të prisni derisa të jeni gati për të ecur përpara.

Nëse ajo që dëshironi është të shesni telefonin tuaj në internet në një faqe interneti, ne do t'ju japim disa këshilla se si të krijoni një njoftim të mirë dhe ta shisni telefonin tuaj me shpejtësinë e dritës.

Bëni foto të mira të celularit tuaj

Pavarësisht nëse jeni duke shitur rroba, një kompjuter ose telefon, gjithmonë do t'ju duhet të bëni disa fotografi të mira. Keni më shumë gjasa të shisni artikullin tuaj bazuar në përshtypjen e parë që ai jep. Ne ju rekomandojmë të bëni disa foto të mira dhe të mos fshihni asnjë problem fizik ose thyerje që mund të ketë telefoni.

Shkruani një përshkrim të mirë

Gjëja e dytë me të cilën do të përballet blerësi është përshkrimi i artikullit. Kjo është arsyeja pse ju duhet të përpiqeni të shkruani një përshkrim të mirë. Duhet të përmendni të gjitha specifikat e telefonit dhe sa kohë e keni përdorur telefonin. Mos harroni se nuk duhet të gënjeni nëse telefoni nuk punon

Vlerësoni pajisjen tuaj

Një faktor tjetër që ka ndikim në shitjen e telefonit tuaj është çmimi. Mundohuni të bëni një vlerësim të saktë të telefonit. Nëse nuk ndiheni të aftë për ta bërë këtë, duhet të kërkoni ndihmën e një profesionisti. Mund të shkoni në një dyqan telefonash dhe ta kërkoni atë.

Zgjidhni një faqe interneti të besueshme

Vendosni se si dëshironi të shesni telefonin tuaj. Në rast se dëshironi të përdorni një faqe interneti, sigurohuni që të zgjidhni atë që është e besueshme si për ju ashtu edhe për blerësin tuaj. Pra, nuk duhet të shqetësoheni për marrjen e parave tuaja. Zgjidhni një faqe interneti të famshme në shtetin tuaj për të publikuar reklamën tuaj siç është MerrJep.al.

Mundohuni të përdorni opsionet premium

Pyesni nëse uebfaqja që keni zgjedhur ofron ndonjë promovim tjetër me pagesë dhe aktivizoni atë që është më e përshtatshme për ju. Në këtë mënyrë telefoni do të shitet brenda pak orësh.

Këto janë këshillat tona për të shitur telefonin tuaj celular dhe mbani mend se në të njëjtën mënyrë ju, një shitës, mund të jeni edhe blerës. Mund të shfletoni dhe të gjeni oferta fantastike edhe për telefona te perdorur.

Në fillim

Web-faqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e web-faqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione