10 Përfitimet e çiklizmit

10 Përfitimet e çiklizmit

Nëse keni nevojë për të përmirësuar stilin e jetës tuaj, por po pyesni se ku ta filloni, ne sugjerojmë çiklizëm. Çiklizmi është një stërvitje e lehtë që ju ndihmon te qendroni aktiv ne menyre te vazhdueshme. Mund të ndihmojë në formimin e një jetese të shëndetshme, në përmirësimin e mirëqenies fizike dhe mendore. Ka shume arsye pse fillimi i ciklizmit si nje aktivitet i perditshem ne diten tuaj, do te jete nje nder vendimet me te mira qe mund te merrni. Nese nuk jeni bindur ende, me poshte do gjeni 10 menyra pse çiklizmi do te permiresoje shendetin tuaj.

1. Rrisni shëndetin mendor.

Çiklizmi mund të ndihmojë në lehtësimin e ndjenjave të stresit dhe ankthit. Përqendrimi në rrugë ndërsa jeni duke udhëtuar me biçikletë ndihmon në zhvillimin e ndërgjegjësimit për momentin aktual. Kjo mund t'ju ndihmojë të largoni mendjen nga problemet momentale dhe t'ju bëjë të ndiheni më të sigurt. Çiklizmi si aktivitet, shoqerohet me clirim te hormonit endorfine, i cili ndihmon ne relaxim te mendjes. Ju jep mundesine te shijoni natyren dhe ndihmon ne procesin e vendimarrjes ne jeten tuaj. Kerkimet tregojne se personat qe kryejne kete aktivitet cdo dite, kane pozitivitet me te larte. 2. Kontrolli i peshës

Çiklizmi është një mënyrë e mirë për të kontrolluar ose zvogëluar peshën. Ndihmon ne rritje dhe permiresim te metabolizmit. Eshte nje nga menyrat me te lehta dhe eficente për të ndërtuar muskujt dhe për të djegur dhjamin e trupit. Nëse jeni duke u përpjekur të humbni peshë, çiklizmi duhet të shoqërohet me një program ushqimi të shëndetshëm. Ciklizmi lejon qe te humbisni peshe gradualisht dhe ne menyre te shendetshme.3. Shmangni dhe menaxhoni problemet mjekësore

Nëse doni të shmangni ose menaxhoni problemet shëndetësore, ushtrimet e rregullta janë thelbësore. Çiklizmi çdo ditë është një mënyrë për të shmangur një jetë sedentare. Ndihmon ne forcim te sistemit imunitar per shkak te aktivitetit te moderuar kardiak. Mund të ndihmojë në parandalimin e çështjeve kardiake të tilla si goditja në tru dhe presioni i lartë i gjakut. Ndihmon ne permiresimin e qarkullimit te gjakut dhe funksionimin optimal te mushkerive. Mushkerite kane mundesi me te larte te pastrohen nga produktet e nikotines dhe toksinat e ajrit.4. Rrezik i ulët

Çiklizmi shkakton më pak lëndime ose dëme sesa shumica e formave të ushtrimeve. Eshte nje nga aktivitetet me te thjeshte dhe te pershtatshme per te gjitha grupmoshat. Bicikleta eshte nje nder mjetet me eficente dhe te sigurta, duke patur rrezikshmeri te ulet ndaj aksidenteve. Megjithëse, të qenit i kujdesshëm është gjithmonë e nevojshme. Eshte shume e rendesishme te jeni te pajisur me mjetet e duhura. Shikoni helmetat që mund të gjeni në MerrJep për sigurinë tuaj.
5. Miqësore ndaj mjedisit

Çiklizmi ndihmon në zvogëlimin e ndotjes akustike dhe ndotjes së ajrit. Nje nga arsyet kryesore te ndotjes se mjedisit eshte clirimi i gazrave ndotese ne natyre. Duke perdorur bicikleten, ju po ndihmoni, ne menyre sado minimale, ne permiresimin e ngrohjes globale. Me këtë mënyrë transporti, nuk duhet të shqetësoheni për trafikun ose të stresoheni për vend parkimi. Duke perdorur bicikleten si mjet transporti, ju mund te menaxhoni me mire kohen tuaj dhe te arrini nje eficence me te madhe ditore. 6. I përshtatshëm për fillestarët

Ky aktivitet është një mundësi e shkëlqyer për fillestarët. Nuk ka lodhje te tepert dhe eshte nje aktivitet qe mund te shijohet me shume se aktivitete te tjera fizike. Eshte e keshillueshme te filloni ne menyre graduale ciklizmin, sidomos nese deri tani, ju keni patur nje stil jetese te ngadalte. Ju nuk keni nevojë për një biçikletë profesionale për të filluar, vetëm dëshirë për të përmirësuar stilin e jetesës tuaj. Vizitoni faqen tonë të internetit MerrJep.al për të gjetur të gjitha llojet e biçikletave që do t'ju përshtaten fizikisht dhe ekonomikisht.7. Përmirësoni ekuilibrin dhe funksionet e trupit

Çiklizimi çdo ditë përmirëson ekuilibrin dhe koordinimin. Me moshën, qëndrim mund të bëhet problem. Çiklizmi ndihmon për të mbajtur një qëndrim të mirë në çdo kohë. Qendrimi eshte optimal dhe levizjet e kembeve stimulojne muskujt e shpines. Kjo con ne parandalimin e problemeve me shtyllen kurrizore. Energjia e cliruar gjate ciklizmit, ndihmon ne permiresimin e cilesise se gjumit qe ju do beni cdo nate. Ciklizmi parandalon enjtjen e kembeve dhe venat varikoz. Forcon muskujt e legenit dhe paracakton lindje me pak te dhimbshme. 8. Forcimi i sistemit muskulor dhe skeletor

Kjo formë ushtrimi do të përmirësojë funksionet e përgjithshme në pjesën e poshtme të trupit tuaj. Do të forcojë muskujt e këmbëve dhe do t'ju ndihmojë të humbni dhjamin në kofshë dhe pulpa. Pedalimi mundeson humbjen e kalorive, permiresimi i levizshmerise se kyceve dhe fleksibilitet te shtuar te muskujve. Nje tjeter perfitim nga ciklizmi eshte forcimi i densitetit te kockave. Ciklizmi trajnon muskulin e syrit ne menyre te persosur fale perqendrimit te shikimit dhe ndjekjes se vazhdueshme te rruges.
9. Përfito ekonomikisht

Përvec ecjes, biçikleta është mënyra më ekonomike e transportit. Ju do mund te eleminoni shpenzimet per karburant dhe shpenzimet gjenerike te nevojshme nqs do te perdornit makinen si mjet transporti. Kostoja per blerjen e bicikletes eshte shume me e ulet se kostoja per cdo mjet tjeter. Do te keni mundesine te shpenzoni me shume ne aspekte te tjera te perditshmerise suaj. Ciklizmi mundeson eleminimin e perdorimit te transportit publik.Kjo ju ndihmon si nga ana ekonomike, po ashtu edhe ne rehatine tuaj. Ky është një përfitim i madh për t'ju bindur të konsideroni fillimin e çiklizmit si një aktivitet të përditshëm. 
10. Mënyrë pozitive për të filluar ditën tuaj.

Pavarësisht nëse është vetëm për ju ose gjithashtu për familjen tuaj, çiklizmi është një mënyrë e shkëlqyeshme për të filluar ditën tuaj pozitivisht. Ju ndihmon te krijoni lidhje me te forta dhe te rrisni produktivitetin, si ne grup ashtu edhe individualisht. Nëse doni ta ktheni këtë në një aktivitet në grup, por nuk keni biçikleta, nuk ka pse të shqetësoheni. MerrJep ofron biçikleta të përshtatshme për gjininë dhe moshën sipas zgjedhjes tuaj. Nëse jeni duke kërkuar biçikleta për fëmijë, MerrJep gjithashtu ofron një përzgjedhje të gjerë të biçikletave për fëmijë.


Konsideroni keto arsye per fillimin e ciklizmit dhe perdorimin e ketij aktiviteti per te permiresuar stilin tuaj te jeteses ose perdorimin si mjet transporti.

Në fillim

Web-faqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e web-faqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione