Si te shitni apartamentin tuaj shpejt

Si të shitni apartamentin tuaj Shpejt

 

Sa më gjatë që apartamenti juaj qëndron në shitje, aq më shumë I humb vlera kështu që shpejtësia e shitjes është esenciale. Blerësit do të jenë shumë më shumë të interesuar në apartamentin tuaj në javët e para që është në shitje.  

Në marketin e pasurive të palujtshme numri I shpalljeve aktive rritet vazhdimisht, mirëpo si e bëni që apartamenti juaj të dallohet nga njoftimet e tjera, dhe blerësit të interesohen në shpalljen juaj.

 

1. Zgjedh agjentin e duhur

Bëj zgjedhjen e duhur, pyet shokët ose kolegët nëse kanë ndonjë sugjerim se cili agjent është I duhuri, agjenti që ju zgjedhni duhet jo vetëm të ketë jo vetëm njohuri gjithëpërfshirëse për marketin e pasurive të palujtshme por gjihashtu të jetë I sinqert.

2. Kujdesuni për pamjen e parë të apartamentit tuaj

Nëse pamja e parë e aparamentit nuk është e mirë shumica e blerësve nuk do të interesohen në shpalljen tuaj, pastroje apartamenti dhe bëj disa fotografi të pjesëve të mira të apartamentit, gjithashtu blerësit çdoherë janë të interesuar që një pjesë e apartamentit të jetë boshe pra të kenë një pjesë ku ata mund të vendosin stilin personal, prandaj sigurohuni që ta përfshini atë pjesë në foto. Leje të hyjë sa më shumë drita e diellit brenda, dhe bëj fotot në mënyre horizontale.

3. Largoji gjërat e panevojshme nga dhomat

Rrëmuja e madhe I dekurajon blerësit potencial duke I bërë dhomat që të duken më të vogla dhe më pak tërheqëse, gjithashtu kjo e bën të vështirë që ata të imagjinojn gjërat e tyre të vendosura në apartamentin tuaj, kur përballen me një rrëmujë.  

4. Mos vendos çmim tepër të lartë

Duket se të gjithë tentojnë ta vlerësojnë apartamentin e tyre mbi vlerën mesatare në marketin e pasurive të palujtshme. Nëse dëshironi një shitje të shpejt, ju duhet të bëheni real. Nganjëherë një çmimë më I ulët se sa ai që pritet është I duhuri për shkak se bën që të interesuarit të vendosin më shpejt për ta blerë ose marrë me qera apartamentin. Kushtoni vëmendje çmimeve të shpalljeve të ngjashme, dhe shikoni se çfarë mendonë një agjent I shitjes për çmimin e apartamentit.

Disa pyetje që mund të ja bëni agjentit tuaj:

· Çfarë çmimi duhet ti vendos apartamentit tim që të dallohet nga shpalljet tjera.

· Si duket apartamenti im në krahasim me shpalljet tjera, sa I përket çmimit dhe atraktivitetit.

5. Cila është koha më e mirë për të postuar shpalljen?

Koha më e mirë për të postuar shpalljen tuaj është në paranverë ose në vjeshtë, në këtë kohë njerëzit janë në kërkim të vendbanimeve për disa arsye, se fëmijët ose kanë përfunduar shkollën (në pranverë), ose po fillojnë shkollën (në vjeshtë), dhe ka të tjerë që ose nuk kanë shkuar ende me pushime, ose kanë vendosur që të shkojnë më vonë në pushime. 

6. Përdor fuqinë e internetit

Tani interneti ka ndryshuar mënyren se si funksionon blerja dhe shitja e apartamenteve, tani nuk është nevoja që blerësit potencialë ta vizitojn apartamentin fizikisht kur mund ta gjejn online me të gjitha detajet, sot të gjithë të interesuari se pari kërkojn në internet për të gjetur apartamenti që kërkojn, prandaj është shumë me rëndësi që shpalljen tuaj ta postoni në platformën e duhur. Në merrjep.al ju mund të postoni shpalljen tuaj falas në mesin e 70.000 vizitorëve në ditë.

Gjej të interesuarit dhe mbyll marrëveshjen

Pasi të pranoni një ofertë që ju pëlqen juve, pranojeni formalisht. Pasi të keni bëre këtë, procedoni me rregullimin e dokumentave të tjerave për ta vënë apartamentin në pronësi të blerësit.

Definitivisht shitja e apartamentit vetëvetiu është e mundur sot. Sidoqoftë nëse nuk e keni luksin e kohës së lirë ose nuk keni aftësi të mira të shitjes ju mund të gjeni agjent të shitjes së pasurive të palujtshme të cilët mund të ju ndihmojnë me të gjitha, në mënyr profesionale.

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione