Si munden të huajt të blejnë patundshmëri në Shqipëri

Shqipëria ka qenë njëri nga shtet e “harruara” të Europës, por tani ka filluar të shfaqet si një nga destinacionet e ardhshme për blerësit e pronave. Me një bregdet të bukur në detin Adriatik, një ekonomi në zhvillim dhe një histori të pasur shpresat janë të larta për investitorët. Ekonomia e Shqipërisë ka kaluar në faza të ndryshme gjatë dekadave të fundit gjersa kaloi nga një ekonmi qendrore në nje ekonomi tregu. Tregu I shtëpive si dhe çmimi I patundshmërive pati një rritje nga 2000-2007 dhe kaloi në një ngecje pas vitit 2008.

Pra a duhet që të huajt të blejnë prona në Shqipëri dhe pse?

Aspekti ligjor I patundhsmërive

Në Shqipëri nuk ka kufizime ligjore që ju ndalojnë juve zotërimin e një prone. Ju vetëm duhet të bëni rikërkime dhe të siguroheni se prona që ju bleni ka dokumente valide. Sigurohuni se të gjithë zotëruesit janë të një mendjeje për ta shitur pronën e palujtshme dhe se nuk ka problem në ndërtim.

Këto shqetësime vijnë nga vitet e 90-ta kur kompanitë e ndërtimit nuk kanë ndjekur rregulloren dhe ligjin. Janë ndërtuar ndërtesa me kualitet të dobët dhe apartamentet janë shitur më shumë se një herë. Megjithatë tani ligji është më I rreptë dhe të gjitha pronat regjistrohen menjëherë pasi të shiten.

Gjithashtu nuk keni pse të shqetësoheni për gjuhën pasi që dokumentët përpilohen edhe në gjuhën Angleze. Në këtë mënyre ju do të siguroheni që të mos keni ndonjë keqinterpretim. (Referenc: Homeland.al)

 

Çmimet për patundshmëri ende janë të vogla

Në Shqipëri çmimet për patundshmëri janë mjaft të përshtatshme. Ju mund të bleni një apartament luksoz me çmime më të lira se sa shtetet Europiane.

Tregu është I madhë dhe ofron shumë, prandaj ju mund ta gjeni pronën ideale. Kërkesa ka jo vetëm nga tregu I huaj por edhe ai lokal.

 

Procesi I blerjes është I thjeshtë

E gjitha që ju duhet të bëni është të kontaktoni një avokat publik ose privat që të ju ndihmoj me shumën e rezervimit dhe pastaj të kryeni transaksionin sipasi ligjit të Shqipëris. Ajo që duhet të keni parasysh janë kushtet e marrëveshjes në mes shitësit dhe blerësit.

 

Konkluzion

Nëse keni dashur të bëni investim në një shtet që është në process zhvillimi Shqipëria është vendi I duhur. Vendi ynë I mirëpret investitorët e huaj që dëshirojnë të blejnë patundshmëri. Shikoni njoftimet në Merrjep.al për vendbanime në shitje dhe për prona të ndryshme.

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione