Punet me te kerkuara jashte vendit

Punët më të kërkuara jashtë vendit

 

Jeni duke vendosur se çfarë drejtimi të zgjidhni në fakultet apo jeni duke vendosur se çfarë karrierë ta ndiqni? Sidoqoftë ju dëshironi ta zgjedhni një karrierë që paguhet mirë dhë njëkohësisht kërkohet shumë. Sigurisht që do të keni më shumë mundësi suksesi në një karrierë që kërkohet shumë dhe që ka më pak konkurrencë pasi që është një drejtim që jo shumë e zgjedhin për shkak se është më I vështirë por jo për ty.

Pasi që shtetet e avancuara janë vazhdimisht në progres numri I punëtorëe të tyre në fusha të veçanta rritet gjithashtu, sidoqoftë jo të gjithë I kanë kualifikimet e kërkuara nga këto kompani. Si rezultat këto kompani kërkojnë punëtorë nga nacionalitetet tjera.

Nëse po mendoni që të gjeni karrierë jashtë vendit këto janë disa nga fushat që duhet ti konsideroni:

 

1. Industria Shëndetit

Industria e shëndetit që përfshin doktorët, infermieret dhe fushat tjera të ngjashmë janë zakonisht më të kërkuara jashtë vendit sepse jo të gjithë njerëzit janë të aftë për tu kujdesur për shëndetin e tyre. Edhe nëse ka ndonjë rënie ekonomike industria e shëndetit do të vazhdojë të funkionojë duke u bazuar në faktin që është fusha më e rëndësishme e çdo shteti.

 

2. Ndërtimi dhe Mirëmbajtja

Fusha e ndërtimit dhe mirëmbajtjes janë zakonisht më të kërkuara në lindjen e mesme dhe në Gjermani, sidomos në fushën e inxhinierisë si mekanike dhe elektrike. Kjo I përfshin disa punëtorë me aftësi si muratorët, kryepuntorët, elektriqistët, hidraulik, saldatorët, teknikët etj.

 

3. Fusha e mikëpritjes

Kjo fushë I përfshinë punët si në Hotel dhe Restaurant, shef kuzhine, staf shërbyes, pastaj në industrinë e udhëtimeve ajrore.

 

4. Punëtorë fabrike

Disa shtete në Azi por edhe në Evropë kanë nevojë për punëtorë fabrike dhe punë të tjera të ngjashme me të, si stafi I prodhimit dhe operatorët e makinerive. Punëtorët e fabrikës nuk kanë nevojë për ndonjë diplomë përderisa aplikanti është I gatshëm ti kaloj të gjitha trajnimet e nevojshme nga kompania.

 

Konkluzion

Nëse keni zgjedhur që të gjeni karrierë jashtë vendit atëherë shikoni konkurset e shpallura për punë jashtë vendit në MerrJep.al dhe gjeni punën Ideale tani.

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione