Kostot e fshehura e të blerit një makinë

Kostot e fshehura e të blerit një makinë

Kur vjen koha për  të blerë një makinë të re, ju më shumë mundësi do të kaloni me orë të tëra duke kërkuar për një makinë në shitje e cila përmbush të gjitha pritshmëritë e juaja dhe gjithashtu ka çmim të mirë. Filloni të shihni rrugës kur dilni, në dyqane të ndryshme apo në faqe online për të parë nëse ka ndonjë ulje apo ofertë që ju nuk e kishit dëgjuar akoma. Gjithë ky mundim dhe kohe për të gjetur çmimin më të ulët të mundshëm. Bëni një plan ku të vendosni se sa doni të shpenzoni, madje konsideroni dhe faktin që mund t’ju duhet të shtoni disa para më shumë nga ajo që planifikuat në fillim. Makinat kanë dhe kosto të fshehura dhe prandaj ju këshillojmë të beni një kërkim mbi to. 

Çfarë janë kostot e fshehura? 

Një pjesë shumë e rendësishme e blerjes së makinave përfshin “gjuetinë” për çmimin më të mirë të mundshëm dhe prap ka disa kosto që duhet ti merrni parasysh që nuk do ti shihni në çmimin e vendosur. Më poshtë do ju listojmë disa nga kostot e fshehura të makinave: 

Zhdoganimi: Kur jeni duke kërkuar për makinë shpesh herë mund të hasni njoftime të makinave në shitje të cilat në çmimin e tyre nuk është i përfshirë dhe çmimi i doganës. Në këto raste, makinat që kishtë në këtë mënyrë janë makina të reja ose makina të pajisura më opsione ekstra që sigurisht kushtojnë dhe më shtrenjtë. Procedura e zhdoganimin në Shqipëri është i kushtueshëm dhe prandaj ju këshillojmë që ta mendoni mirë si mundësi. Këto procedura përveçse janë të kushtueshme, janë dhe afatgjata. Ju mund të harxhoni orë të tëra duke u marrë më këto procese. 

Tarifa e Regjistrimit: Para se të  blini një makinë, ajo është e regjistruar si prona e dikujt tjetër - për shëmbull personit që jeni duke i bërë blerjen. Por ka tarifa që duhet ti paguani para se ta listoni si pronën tuaj. 

Targat: Në qoftë se makinën ja keni blerë dikujt që i sjell nga jashtë Shqipërise atëherë do t’ju duhet të beni ndryshimin e targës dhe sigurisht kjo kushton. Ndërrimi i targave gjithashtu konsiderohet si kosto ekstra e makinës tuaj. Nëse ju vendosni të zgjidhni që të personalizoni targën e makinës tuaj atëherë ekziston mundësia që të paguani një tarifë më të lartë se e zakonshmja.

Sigurimi i makinës: është një tjetër kosto ekstra që duhet të paguani për të pasur makiënë tuaj. Në Shqipëri sigurimi i makinës bëhet në zyra private që ndodhen në çdo qytet. Në baze të makinës tuaj vendoset dhe tarifa që të paguani. Në qoftë së doni të merrni më shumë shërbime ju mund të zgjidhni të bëni paguani për një paket më të shtrenjtë. 

Serviset: Ndoshta kjo nuk është një kosto e fshehur e makinës tuaj por është një nga veprimtarite më të kushteshme. Në qoftë se e pyesni veten pse, do t’ju a shpjegojmë tani. Të cosh makinën në servis është një ngjarje që ndodh minimumi një herë në vitë nëse keni fat, por në qoftë se kjo nuk ndodh? Atëhere do ju duhet ta konsideroni si një kosto ekstra. Riparimet e automjeteve kushtojnë shumë para dhe ndonjëherë do ju harxhoj dhe kohë duke kërkuar për pjesë këmbimi për makinën tuaj. Këtë shpenzim ju mund ta evitoni. Në ju këshillojmë që kur të blini një makinë të merrni në konsideratë dhe faktin se sa kushtojnë pjesët e këmbimit të makinës për të cilën ju jeni të interesuar.

Karburanti: Nuk e keni gabim që mendoni që kostoja e karburanit nuk është një kosto e fshehur, por shumë njërëz kur vëndosin të blejnë një makinë harrojnë të konsiderojnë lënden djegëse të saj dhe koston që ka ajo. Këtu tëk në disa prej lëndëve djegese janë më të kushtueshme se disa të tjera, prandaj kur të beni zgjedhjen tuaj duhet ta keni parasysh dhe këtë fakt. Sigurisht që makinat të cilat si lendë djegëse kanë benzinën mund të modifikohen duke përdorur dhe gazin si lendë dytësorë djegëse, kështu ju mund të kurseni para.

Menduat se kishit gjetur makinën e duhur, po a i kishit menduar vallë kostot e fshehura të saj?

Si ti pershtateni situates? 

Mund të ndodhi që pasi të keni llogaritur të gjithë koston e blerjes dhe mirëmbajtjes së automjetit tuaj, mund të doni të ndryshoni strategjinë tuaj të blerjes. 

Eshtë e mundur që, pasi të keni shtuar të gjithë koston e blerjes dhe mirëmbajtjes së automjeteve të ndryshme, mund të shihni të nevojshme të ndryshoni strategjinë tuaj të blerjes. Teksa jeni duke kërkuar ofertat më të mira, konsideroni të krahasoni edhe kostot e tjera, të fshehta që mund të këto makina. 

Zbulimi i kësaj mund të kërkojë disa kërkime. Në fund të fundit, mund të ketë shumë variabla për t'u marrë parasysh. Si ndryshojnë rregullat dhe rregulloret bazuar në shtetin në të cilën jeni duke blerë.

Merrni në konsideratë të gjitha opsionet teksa shkoni për të marrë vendimin tuaj për blerje. Konsideroni lloje të ndryshme të makinave dhe dyqaneve. Ju këshillojmë që të beni një listë mbi të gjitha cilësitë që jeni duke kërkuar në një makinë, opsionet e saj, lenda djëgese që ka makina ( sigurisht për sa i përketë kësaj pjese ju mund të beni një tolerim në bazë të preferencës që keni në përsa i përket kësaj pjese). Blerja e një makine nuk mund të jetë një veprim aq spontan pasi ju jeni duke shpenzuar kursimet tuaj në këtë blerjë, kështu që sigurohuni që kjo blerjë të jetë dhe afatgjatë. Bëni kërkimët tuaja mbi cilësinë e makinës dhe shikoni review-t që blerësit e tjerë kanë lënë. Nëse jeni duke blerë një makinë të vjetër sigurohuni që më parë të informoheni mbi difektet dhe riparimet e mëparëshme të saj dhe kontrollojeni në një servis për të kuptuar gjendjen në të cilën ndodhet makina. 

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione