Keshilla per shitjen e librave tuaja

Këshilla për shitjen e librave të përdorura

Pavarësisht nëse jeni adhurues të librave apo ato nuk ju lëjne shumë përshtypje, ju me siguri keni një dollap të mbushur me libra që nuk I lexoni, dhe nëse jeni duke menduar që të zhvendoseni në një apartament më të vogël apo jeni duke menduar ta shitni apartamentin/shtëine tuaj ju duhet që ta lironi apartamentin/shtëpine tuaj nga gjërat që nuk I përdorni e pse jo kur ju mund ta bëni këtë duke fituar ca para ekstra me shitjen e librave që nuk ju nevojiten.

Ajo që është e mirë për librat është se ato në përgjithësi vlerësohen shumë edhe nëse janë të dorës së dytë. Një libër që ti e konsideron të panevojshme për dikë tjetër është shumë e vlefshme, që ta gjeni dikë që është I gatshëm të paguaj për gjëra që ty nuk të duhen ju duhet që ta postoni njoftimin në platformën e duhur që ka shumë vizitor të cilët kërkojnë për gjëra te përdorura me çmim më të lirë se sa të rejat, mirëpo ju gjithashtu duhet ta bëni njoftimin në mënyrën e duhur, prandaj mund të ju nevojiten disa këshilla.

 

1. Bëhu I sinqertë për gjendjen e librit 

Nëse libri ka ndonjë pjesë të dëmtuar, nëse I mungon ndonjë faqe apo nëse gjatë leximit ju keni shkruar në libër, përmendeni në njoftim sepse duke treguar si të mirat ashtu edhe të metat e produktit ju fitoni besimin e blerësit potencial. Nëse ju nuk përmendni të metat dhe të interesuarit e shohin më vonë që libri juaj është në gjendje më të keqe se në përshkrim ata mund të kërkojnë për ulje çmimi madje mund të refuzojnë blerjen e librit prandaj është e rëndësishme që ta menjanoni këtë problem.

 

2. Shkruani një përshkrim tërheqës 

Nëse libri që ju shitni ka material të rëndësishem  përmendni në njoftim se sa ju ka ndihmuar juve dhe për çfarë mund ti ndihmojë të tjerëve. Gjithashtu kujdesuni që ti bëni foto tërheqëse librit, bëni foto të mira që libri të mos duket shumë I vjetër.

 

3. Gjeni çmimin e duhur për librin 

Shikoni çmimet mesatare të librave në shitje në Merrjep.al ose kërkoni në platforma ndërkombëtare si amazon.com  për librin që dëshironi ta shitni dhe shikoni çmimin mesatar pastaj vëni një çmim varësisht nga gjendja e librit dhe nga rëndësia e materialit që përmban.

 

Shpërndaj njoftimin  

Pasi të keni caktuar çmimin, keni bërë foto tërheqëse librit, keni shënuar një përshkrim të mirë për rëndësine e materialit që libri përmban dhe keni treguar saktë gjendjen e librit, ju duhet ta shpërndani njoftimin në një platform në të cilën vijnë shumë vizitorë për të kërkuar gjëra të dorës së dytë për çmime më të lira se sa ti blejnë të reja. Merrjep.al me 70.000 vizitor në ditë është platforma e duhur nëse dëshironi që produkti juaj të shitet më shpejtë.

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione