Gjera qe duhet ti dinikur deshironi te zhvendoseni

Gjëra që duhet ti dini kur dëshironi të zhvendoseni

 

Zhvendosja në një apartament ose në një shtëpi të re është sa emocionuese aq edhe e lodhshme, kjo do të ju jap shansën që ta filloni një jetë të re të pavarur dhe të lirë, por gjithashtu do të ju jap më shumë përgjegjësi dhe sfida.

Pa marrë parasysh nëse jeni duke e marrë me kredi apo jeni duke e blerë shtëpinë/apartamentin tuaj ajo do të jetë e juaja dhe ju mund të vendosni se si ta dizajnoni sipas dëshirës tuaj, dhe ta bëni që ta reflektoj personalitetin tuaj.

Dita e zhvendosjes në një apartament të ri mund të jetë stresuese për ju dhe për këtë mund të ju nevojiten disa këshilla:

 

1. Njoftoni qiradhënësin e tanishëm

Nëse jeni duke jetuar në një aartament me qera dhe dëshironi të zhvendoseni së pari njoftoni qiradhënësin e tanishëm se kur keni vendosur që të zhvendoseni dhe të bëni marrëveshjen për hapat e mëtutjeshëm.

 

2. Kontaktoni qiradhënësin e ardhshëm

Nëse jeni duke u zhvendosur në një apartament tjetër gjithasht me qera atëherë do të ishte ide e mirë që ta njoftoni qiradhënësin e ardhshëm për ditën se kur do të zhvendoseni dhe ti bëni disa pyetje të rëndësishme si:

-  Kur do ti merrni çelësat?

-  A ka vend për të parkuar kamionin me gjërat tuaja?

-   A mundeni që ti lëvizni mobiljet e rënda me lift?

 

3. Paketoni gjërat tuaja

Çelësi për ta bërë zhvendosjen sa më të lehtë është që ti paketoni gjërat sa më herët, ju mund të filloni me gjëra që nuk ju nevojiten çdo ditë si dekorime, librat dhe pikturat. Gjithashtu mund ti paketoni veshje që nuk I vishni shpesh

Paketojini gjërat tuaja, zhvendosja në apartament tjetër mund të kushtojë prandaj duhet të kurseni ca para prandaj kërkoni për kuti falas në ndonjë shitore të vogël.

 

Këshilla për paketimin e gjërave tuaja

Paketoni veshjet tuaja në varëse- Nuk keni nevojë që ti hiqni të gjitha rrobat nga dollapi ti palosni dhe ti vendosni në një kuti, ju mund ti leni ato në varëse dhe ti mbështillni me qese plastike.

 

-   Dalloji paketimet- Një nga gjërat më të vështira gjatë zhvendosjes është organizimi I paketimeve, këtë ju mun ta bëni duke zgjedhur nga një ngjyrë për secilën dhomë të apartamentit/shtëpisë për shembull për kuzhinë ngjyrën e kuqe, ngjyrosë kutitë me gjëra të kuzhinës me ngjyrë të kuqe dhe dalloji  nga të tjerat.

 

 Shfrytëzo peshkirët dhe çarçafët- Peshkirët dhe çarçafët mund të zënë shumë vend në kuti që mund të përdoren për diçka tjetër, por këto mund të shfrytëzohen për ti mbështjellur materialet e thyeshme dhe ti mbroni ato.

 

Fakti që keni lexuar tregon se ju jeni duke menduar që të zhvendoseni në një apartament/shtëpi të re, shikoni njoftimet për apartamente dhe për shtëpia dhe gjeni ofertën me ideale.

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione