A duhet të blejmë një makinë të cilës i është ndërruar motorri?

A duhet të blejmë një makinë të cilës i është ndërruar motorri? 

Para se të blini një makinë të cilën do ta përdorni për të bërë punët e përditëshme si për shembull për të bërë pazarin, për të ikur në punë apo për të çuar fëmijët në shkollë, do të ishtë një ide e zgjuar në qoftë se ju do të kërkonit një raport i cili tregoni mbi të kaluarën e makinës në shitje të cilën po konsideroni që ta blini. Në qoftë se merrni vesh që makina në dukje perfekte ka pasur ndërrim motorri, mendohuni dy herë para se të bëni blerjen. Bëni pak më shumë kërkim dhe merrni përgjigjen e këtyre pyetjeve për sa i përket zëvendësimit të motorrit të një makinë para se të filloni me negociatat.

Ku qëndron ndryshimi?

Ekziston një ndryshim shumë i madh midis një makinë e cila ka patur një ndërrim motorri që në 100,000 km e parë midis një makinë që ka patur ndërrim motorri pas 290,000 km. Ju mund të mendoni që ka diçka serioze që nuk shkon me makinën që ka më pak kilometra, dhe ka shumë mundësi që të ketë pasur një problem që në fabrikë kur është prodhuar që ka pasur një defekt kaq shpejt.  Në qoftë se blini një makinë të përdorur që i është ndërruar motorri thjesht për faktin që është “lodhur” për shkak të kilometrave të pafundëm që ka bërë pronari i dikurshëm, mundësitë janë shumë të mëdha që të këtë nevojë për ndërrim të pjesëve të tjera. Vetëm nëse makina që ishte me e vjetër ka pasur një rinovim të plotë të gjitha pjesëve të cilat prishin me kalimin e kohës dhe përdorimit, atëhere ju këshillojmë që të zgjidhni makinat të cilat kanë pësuar një ndërrim motorri që në vitet e para të përdorimit.

Çfarë ndodhi që motorri origjinal u prish? 

Një motorr që është zëvëndësuar thjesht për arsye të përformacës nuk është një arsyje për tu shqetësuar, por një ndërrim motorri pas një aksidenti serioz apo një katastrofe të ngjashme bën vend për alarm. Keqfunksionime të motorrit bëjnë që shumë prej pjesëve të tjera të makinave si transmisioni të lodhen dhë të japin probleme të tjera të mëdha. Nëse keni problem me këto pjesë këmbimi mund thjesht të kërkoni në MerrJep.al Në qoftë se shoferi ekzistues ka bërë udhëtime shumë të gjata dhe ka çuar në faktin që motorri është sforcuar aq shumë deri sa nuk ka punuar më, shancet janë që dhe pjesë të tjera të saj të jenë po aq te dëmtuara dhe do ju duhet ju ta rregulloni sapo të bëheni pronari i ri. Nuk po gjeni ndonjë informacion se pse i është ndërruar motorri apo se kur ka ndodhur kjo gje? Vazhdoni të shikoni listën me makina në shitje të tjera dhe për këtë ju ndihmon platforma e MerrJep.al.

Ku është bërë ndërrimi i motorrit?

Në qoftë se arrini të keni akses në informacionin se pse është bërë ndërrimi i motorrit atëhere ju këshillojmë të pyesni se ku është berë ky ndryshim. Kërkoni për informacion të tipit që motorri është zëvendësuar më një komplet të ri dhe se cila kompani e ka prodhuar atë. Një kërkim mbi reputacionin e prodhuesit të motorrit do ju jap një ide më të mirë se nëse ajo makinë e përdorur ja vlen të blihet apo jo. Rindërtimi i motorrit origjinal më pjesë rezervë të ndryshme është më i zakonshëm. Vetëm nëse keni mundësi të verifikoni që motorri është ndërtuar në servise që kanë çertifikatat e duhura për këto lloj procesesh vazhdoni me blerjen e makinës përndryshe jo, pasi nuk mund të jeni të sigurt se sa do të jetë jetëgjatësia e këtij motorri.

Përfitimet e zëvendësimit të një motorri të një makine vs blerjes së një makine të re 

Lajmi nga servisi i makinave që makina juaj mund të rregullohet vetëm nëse bëni ndërrimin e motorrit mund të jetë shumë demotivues. Përveç kësaj ngjan si një nga ato shërbimet shumë të shtrenjta, dhe në të vërtetë është një nga shërbimet më të shtrenjta që një makinë mund të ketë nevojë. Mënyra alernative nga zëvendësimi i motorrit është të blesh makinë të re, por kjo nuk duhet të jetë mendimi i parë që ju kalon në mendje. Në qoftë se situata shkon deri në pikën sa do ju duhet të zëvëndësoni makinën tuaj apo thjesht motorrini e saj sigurohuni që më parë të merrni informacione mbi përfitimet e të mbajturit makinën tuaj ekzistuese më motorr të zëvendësuar në vend që të merrni vendime ekstreme, të shpejta dhe të pamenduara mire

Ju më siguri mund të jeni duke konsideruar të zgjidhin që të blini një makinë të re më të lirë me koston e përafërt të ndërrimit të motorrit, që mund ta gjeni lehtësisht por shancet janë shumë të mëdha që makina që do të zgjidhni të mos jetë shumë cilësore dhe përsëri paratë tuaja të shkojnë dëm. Në vend të kësaj në ju sugjerojmë ndërrimin e motorrit, më një të përdorur apo të rindertuar, ai do të testohet para se të instalohet. Kjo do të thotë që nëse ju keni zgjedhur ta bëni këtë procedurë më një servis të certifikuar, motorri që do të merrni në përfundim do të jetë si i ri. Në mënyrë që të keni atë cilësi motorri që po zëvendësoni do keni nevoj të blini një automjet shumë të ri dhe të shpenzoni gati dhjetfish më shumë në atë makinë se sa në ndërrimin dhe përmirësimin e motorrit të makinës që ju keni aktualisht.

Duke bërë zëvendësimin e motorrit të makinës tuaj ju gjithashtu po zgjidhni të mbroni mjedisin. Energjia që duhet për të prodhuar një automjet i ri është shumë e madhe. Në qoftë se ju zgjidhni ta merrni motorrin nga një makinë e vjetër dhe ta vendosni në makinën tuaj të ciles nuk i punon motorri, jo vetëm që po kurseni paratë por dhe jeni duke mbrojtur mjedisin.

Zëvendësimi i motorrave të makinave bëhet ose duke rindërtuar motorrët ekzistues ose duke përdorur motorrat e makinave të përdorura më pak kilometra. Në këtë mënyrë ju jo vetëm arrini që të kurseni disa para duke mos blerë një automjet të ri por dhe mbani makinën tuaj.

Në fillim

Uebfaqja jonë përdor Cookies për të përmirësuar eksperiencën tuaj në shfletimin e faqes. Duke klikuar "Unë pajtohem" ose duke vazhduar me përdorimin e uebfaqes, ju pajtoheni me përdorimin e Cookies. Nëse ju nuk pajtoheni, ju mund t'i ndryshoni parametrat e kërkimit në shfletuesin tuaj.

Më shumë informacione